Köksal Toptan kimdir

Ad Soyad: Köksal Toptan Doğum Tarihi: ?? ?? 1943 Nereli: Rize Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Köksal Toptan kimdir, Milletvekili. Uzun yıllardır politik arenada faaliyet gösteren Toptan, çeşitli partilerde bulunmuş, Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlerine getirilmiş, açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atmıştır. Köksal Toptan, 9 Ağustos 2007 tarihi itibariyle TBMM’nin 24. başkanı olmuştur.

1943 yılında Rize‘de dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Zonguldak Kilimli Okulu‘nda tamamladıktan sonra sırasıyla Merkez Ortaokulu ve Mehmet Çelikel Lisesi‘ne devam etti. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni kazanan Toptan, 19631966 yılları arasında İstanbul‘da Adalet Partisi’nin gençlik kollarında başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. O dönemde ayrıca Milli Türk Talebe Birliği’nin de çalışmalarına katılan Toptan edebiyatla ilgileniyor ve şiir yazıyordu. Bazı şiir ve yazıları dergilerde yayınlanan Toptan, çeşitli yarışmalarda dereceler de kazandı.

Toptan 1966‘da ünivektan hemen sonra İstanbul’da avukatlık stajına başladı ancak babasının rahatsızlığı nedeniyle stajına Zonguldak‘ta devam etme kararı aldı. 5 Ocak 1968 yılında profesyonel olarak avukatlık yapmaya başlayan Toptan, bir yandan da üyesi olduğu adalet partisi teşkilat kademelerinde görev aldı. İl başkanvekilliği ve belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Toptan, Zonguldak‘ta maden fakültesi kurulması için önemli çalışmalarda bulundu. Pek çok sivil toplum örgütünün başkan, kuruculuk ve yöneticiliğini yapan Toptan, askerlik görevini Sarıkamış’ta yerine getirdi.

1977 yılında adalet partisi Zonguldak milletvekilliğine seçildikten sonra TBMM adalet ve kit komisyonu üyelikleri yaptı. Toptan daha sonra gerçekleştirilen büyük kongre sonunda partinin merkez haysiyet divan başkanlığı görevine getirildi.

12 Kasım 1979 tarihinde iktidar olan Süleyman Demirel hükümetinde devlet bakanlığına atanarak Türkiye‘nin en genç bakanlarından biri oldu. Toptan’ın görevi 12 Eylül 1980 darbesine dek sürdü. Bu dönemde Ankara‘da serbest avukat olarak çalışmaya başlayan Toptan, hakkında açılan pek çok davada Süleyman Demirel’in avukatlığını üstlendi.

1983‘te parti kurucusu olma yasağı getirildiği için resmi olarak olmasa da Doğru Yol Partisi’nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına aktif olarak katılan Toptan, 28 Eylül 1986‘da yapılan ari olarak seçildi. DYP’nin seçimle gelen ilk dört milletvekilinden biri olmuştu.

1987 eylülünde Süleyman Demirel’in genel başkan seçildiği DYP büyük kongresinin divan başkanlığını yapan Toptan, 1987 genel seçimlerinde yine Zonguldak milletvekili olarak seçildi ve DYP TBMM grup başkanvekili oldu.

Grup başkanvekilliği görevini üçbuçuk yıl sürdüren Toptan, 1990 kongresinde DYP genel idare kurulu üyeliğine seçildi.
Toptan 1991 genel seçimlerinde DYP Bartın milletvekili seçildi ardından milli eğitim bakanlığı görevine getirildi. Açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atan Toptan, Türki cumhuriyetlerinden on bin öğrenciyi eğitim almaları için Türkiye’ye getirtti.
Doğru Yol Partisi’nin 13 Haziran 1994 tarihinde yapılan büyük kongresinde genel başkanlığa aday olan Toptan kongreyi kaybetti ve bakanlıktan ayrıldı.

1993 Kasım kongresinde en yüksek oyu olarak yeniden GİK üyesi seçilen Toptan, 1995 yılında Kültür Bakanlığı yaptı. Aynı yıl yapılan seçimlerde Bartın’dan milletvekili seçildi.

1999 genel seçimlerinden sonuç alamayan Toptan çalışmalarını Türk vakfı üzerinde yoğunlaştırdı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerdeyse adalet ve kalkınma partisi Zonguldak milletvekili seçildi ve TBMM adalet komisyonu başkanlığına getirildi.

İlgili Makaleler

Köksal Toptan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu