Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kimdir

Ad Soyad: Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) Doğum Tarihi: 11 Ekim 1968 Nereli: Tokat, Turhal Meslekler: Ölüm Tarihi: 11 Ocak 2011 Burcu:

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kimdir, Ali Özütemiz, 11 Ekim 1968’de Tokat’ın Turhal ilçesinin Erenli Köyü’nde, dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi.

Kıvırcık Ali okuduğu, “Isırgan Otu”, “Tükendim” ve “Gülüm” isimli eserlerle akıllarda yer yapmıştı.

İlkokul yıllarına geldiğinde , o doğmadan 37 gün önce vefat eden babasının sazını çalmaya başladı. Mahzuni Şerif, Abdullah Papur, Ali Kızıltuğu, Ali Ekber Çiçek, Muhlis Akarsu, Rıza Aslandoğan, Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Sebahat Akkiraz gibi büyük üstatları dinleyerek büyüdü. Onları örnek aldı. Yoksulluk yüzünden ilkokuldan sonra okuyamadı ve İstanbul’a göç etti. Bir saz evinde ve konfeksiyon atölyelerinde çalıştı. Zamanının çoğunu bağlama çalarak geçiren Özütemiz, gazino ve düğün salonlarında çalışmaya başladıktan sonra saçlarının uzun ve kıvırcık olmasından dolayı “Kıvırcık Ali” olarak anılmaya başlandı.

Grup Turnalar ile Türkülerden Türkülere Yol Eyledik albümü ile profesyonelliğe adım attı. 1998’de ikinci albümleri olan Türküler Kimliğimiz’i çıkardılar. Bu albümde müziği kendisine ait olan Turnalar adlı eser de yer alır. 1999 yılında ilk solo albümü olan Gül Tükendi Ben Tükendim’i çıkardı. Geniş bir dinleyici kitlesine sahipti. Albümlerinde en az on eserin müziği kendisine ait. Bestelerini Edip Akbayram ve Sibel Can başta olmak üzere bir çok sanatçı seslendirdi. Ozanlık geleneğini sürdürdü. Anadolu türkülerini içinde barındıran besteleri ve kendi tarzını ortaya koyan yorumuyla ünü Avustralya ve Kanada’ya kadar ulaştı. Daha sonra Isırgan Otu, Üçüncü Gurbet, Geriye Dönün Seneler ve Hepimize Yeter Dünya albümlerini çıkardı.

”Gül tükendi ben tükendim”, ”Isırgan otu”, ”Üçüncü gurbet”, ”Geriye dönün seneler” ve ”Hepimize yeter dünya” adlarıyla 5 albüm çıkardı.

Biri kız iki çocuk babasıydı.

11 ocak 2011 de bir trafik kazasında vefet etti

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) hakkında yapılan aramalar

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz), Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) biyografi, Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) hayatı, Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) nereli, Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kimdir, Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) eşi, Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) kaç yaşında, Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) fotoğrafları

İlgili Makaleler

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu