Kim Basinger kimdir

Ad Soyad: Kim Basinger Doğum Tarihi: 08 Aralık 1953 Nereli: Athens, Georgia, A.B.D Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Kim Basinger kimdir, L.A. Confidential filmiyle Altın Küre ve Oscar, The Natural adlı filmiyle ise Altın Küre ödülü kazanmış olan Amerika’lı sinema oyuncusu. batman, 9½ Hafta ve 8 Mile gibi pek çok sinema filminde oynamış olan Basinger, ayrıca eski bir moda mankenidir.

Kimila Ann Basinger ya da bilinen adıyla Kim Basinger, 8 Aralık 1953 tarihinde, Athens, Georgia, A.B.D.’de dünyaya geldi. Normandiya Çıkartması’nda savaşmış olan eski savaş gazisi ve orkestra müzisyeni olan Don Basinger ve model, oyuncu olarak çalışan Ann Basinger çiftinin kızı olan Kim Basinger, beş çocuklu ailenin üçüncü çocuğuydu.

İlk olarak 16 yaşındayken, yaşadığı şehir olan Athens’de düzenlenen Junior Miss Güzellik Yarışması’nı kazanan Basinger, kısa bir süre içerisinde modellik kariyerine başladı. Şarkıcı ve aktör olmak isteyen genç model, Ford firmasının teklifini değerlendirmek üzere New York’a taşındı.

Ford’un ekranlardaki yüzü olmasının ardından pek çok derginin kapağında kendisine yer bulan Basinger, aralarında ünlü şampuan firması Breck için çektiği reklam serilerinin de bulunduğu yüzlerce reklamda rol aldı. Bir yandan da modellik ve oyunculuk dersleri alan Basinger, kendisini gelecekteki kariyeri olan oyunculuğa hazırlıyordu.

1976 yılında Los Angeles’a taşınan Basinger, burada ilk oyunculuk deneyimlerini gerçekleştirdi. Charlie’nin Melekleri dizisinde ve kısa ömürlü tv dizisi Dog and Cat’de ilk defa kamera karşısına geçen güzel model, 1978 tarihli tv filmi Katie; Portrait of a Centerfold ile ilk defa bir sinema yapımında rol aldı.

1983 tarihli James Bond filmi Never Say Never Again, Basinger’ın oyunculuk mesleğindeki dönüm noktası oldu. Bond Kızı Domino Petachi’yi canlandırdığı filmde usta oyuncu Sean Connery ile beraber rol alan Basinger, filmin vizyona girmesinden kısa bir süre önce Playboy dergisine verdiği çıplak pozlarla adından söz ettirdi.

1984 yılında rol aldığı The Natural adlı filmle Altın Küre ödülü kazanan güzel oyuncu, 1986 yılında Micheal Rourke ile beraber kamera karşısına geçtiği 9½ Hafta adlı filmle beraber seks sembolü olarak anılmaya başladı. 80’li yıllarda oynadığı son önemli film ise Tim Burton’un yönettiği 1989 tarihli batman olan güzel oyuncu, 90’lı yılları daha az aktif geçirerek ailesine daha fazla zaman ayırmayı tercih etti.

1997 yılında çekilen başarılı neo-noir filmi L.A.Confidential’da Russel Crowe ile beraber rol alan Basinger, bu filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar, Altın Küre ve Screen Actor’s Guild Award ödüllerini kazandı.

2000’li yıllarda ağırlıklı olarak t.v. filmleri ve bağımsız yapımlarda karşımıza çıkan Basinger, bu süre içerisinde sadece 8 Mil ve The Sentinel filmlerinde ana akım içerisinde rol aldı.

19801989 yılları arasında Ron Snyder ile evli olan Basinger, 19932002 yılları arasında ise ünlü oyuncu Alec Baldwin ile evli kaldı. Hayvan hakları konusunda pek çok çalışmaya imza atmış olan güzel oyuncu, PETA derneği ile beraber kürk kullanımına karşı yapılan çalışmalarda rol almaktadır.

İlgili Makaleler

Kim Basinger hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu