Kiira Korpi kimdir

Ad Soyad: Kiira Korpi Doğum Tarihi: 26 Eylül 1988 Nereli: Tampere, Finlandiya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Kiira Korpi kimdir, Kiira Korpi, 26 Eylül 1988 tarihinde Finlandiya, Tampere’de doğmuştur. Tam adı Kiira Linda Katriina Korpi’dir. Babası Rauno Finlandiya’da tanınmış buz hokeyi antrenörüdür. Annesinin adı Brita’dır. Petra Korpi adında ablası vardır. University of Tampere’den mezun oldu.

Kiira Korpi, Finlandiya Artistik Patinaj Millî Takımı`nın patencilerindendir.

Kiira Korpi, buz patenine 1993 yılında 5 yaşında iken Tapparan FSC kulübünde başladı. 2006 yılında katıldığı Lyon`daki Avrupa Şampiyonasında 6. Oldu. 2006 yılında Torino‘da yapılan Kış Olimpiyatlarında 16. Oldu. Ve ardından Kanada‘da yapılan Dünya Şampiyonasında ise 10. Olmuştur.

2005 yılında Finlandiya şampiyonasında ikinci oldu. 2009 yılında Finlandiya buz pateni şampiyonu ve 2007 ile 2011 yıllarında Avrupa üçüncüsü olmuştur.

Kiira Korpi, 2013 yılının Eylül ayında sakatlandı. 2014 yılının Nisan ayında Aşil tendonu ameliyatı oldu. Haziran sonunda antrenmanlara başladı.

Ana dili Finceden başka İsveççe, İngilizce ve Almancayı rahatlıkla konuşan Kiira Korpi, boş zamanlarımda, okumayı, film seyretmeyi ve arkadaşlarıyla ve ailesiyle vakit geçekler yemekten ve ailesi ile ve arkadaşlarıyla akşam yemeğe çıkmaktan çok hoşlanıyor.

İlgili Makaleler

Kiira Korpi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu