Kiefer Sutherland kimdir

Ad Soyad: Kiefer Sutherland Doğum Tarihi: 21 Aralık 1966 Nereli: Londra, İngiltere Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Kiefer Sutherland kimdir, Kiefer Sutherland, 1966 doğumlu, ünlü Kanadalı aktör. 1980’lerde üyesi olduğu Brat Pack ve oynadığı filmler dışındaki en göze çarpan işi, Jack Bauer adlı bir federal ajanı canlandırdığı ve beşinci sezonu Ocak 2006’da yayınlanmaya başlanan, Amerikan televizyon dizisi 24’deki oyunculuğu olan Sutherland, bu dizideki performansıyla 23 Ocak 2006’da Screen Actors Guild Awards’da “En İyi Dizi Film Aktörü” ödülünü aldı.

Kiefer Sutherland, 21 Aralık 1966’da, İngiltere’nin Londra şehrinde iki başarılı oyuncu olan Donald Sutherland ve Sherley Douglas’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Sutherland’in büyükbabası, Kanada’da sağlık sigortasının kurucusu ve 2004 yılında CBC izleyicileri tarafından “En İyi Kanadalı“ seçilen Tommy Douglas’dı.

Los Angeles, Kaliforniya’ya taşınmalarından kısa bir süre sonra 1970’de anne ve babası boşanan Sutherland, 1975 senesinde annesiyle birlikte Kanada, Ontario, Toronto’ya taşındı, oradaki St. Andrew’s College ve Martingrove Collegiate Institute’de eğitim gördü.

Aynı zamanda müzisyen olan Sutherland, Ironworks adlı bir müzik şirketiyle bağlantısı olmasına rağmen, müziğin başlıca hobilerinden biri olduğunu ifade etti; ancak oyunculuğun asıl tutkusu olduğunu belirtti.

1983 senesinde, Kiefer Sutherland, oyunculuk kariyerine ilk adımı atmak icin New York’a taşındı. Reklam filmlerinde rol aldıktan sonra, daha büyük adımlar atmak için tekrar Kaliforniya’ya gitti.

1984 yapımı The Bay Boy, oyuncunun ilk filmidir. Bu filmdeki performansıyla Genie’de “En İyi Aktör” ödülüne aday oldu.

1986’da Stand By Me, 1987’de The Lost Boys, 1988’de Emilio Estevez ve Charlie Sheen’le birlikte rol aldığı Young Guns, 1989’da çekilen Renegades, ünlü aktörün meslek hayatının başlarında oynadığı filmlerdir.

1990’da, Young Guns 2 filminde ve bir grup tıp öğrencisinin ölümle ilgili deneylerini konu alan Flatliners’da, Julia Roberts ve Kevin Bacon’la baş rölü paylaşan Sutherland, filmden sonra Roberts’la nişanlandı; ancak bu ilişki uzun sürmedi. 1992’de, Jack Nicholson, Kevin Bacon ve Tom Cruise’la birlikte rol aldığı, A Few Good Men filminde, Albay Jonathan Kendrick rölünde karşımıza çıkan aktör, aynı sene, Twin Peaks: Fire Walk With Me ’de de yardımcı oyuncu olarak rol aldı. 1993’de, Alexander Dumas’ın ünlü kitabından uyarlanan ve bir Walt Disney filmi olan Üç Silahşörler’de Charlie Sheen, Tim Curry ve Chris O’Donnell’la beraber oynadı. 1993 yapımı The Vanishing, 1994’de rol aldığı The Cowboy Way, 1996’da, tecavüzcü bir katili canladırdığı An Eye for an Eye ve aynı sene çekilen Freeway, Sutherland’in diğer filmlerindendir.

1996’da, babası Donald Sutherland’le birlikte rol aldığı A Time to Kill filminde, Freddy Lee Cobb adında bir Ku Klux Klan üyesini canlandıran aktör, 1997’de, Armitage 3: Poly-Matrix filminde, dedektif Ross Syllabus’u seslendirdi. Yine aynı sene, Truth or Consequences filminde yönetmenlik ve yardımcı aktörlük yaptı. 1998’de, Dark City filminde, Daniel Schereber rölünde karşımıza çıkan aktör, 1999’da, Woman Wanted, yönetmenliğini de yaptığı Eye of the Killer ve After Alice filmlerinde boy gösterdi.

2001’de To End All Wars’ı, 2002’de Desert Saints’i, 2003’de Phone Booth’u çevirdi, ayrıca The Land Before Time X: The Great Longneck Migration filminde Bron karakterini seslendirdi. 2004 yapımı Taking Lives’da Hart rolünde izlediğimiz aktör, 2006’da The Sentinel ve bir animasyon filmi olan The Wild’da Lion’u seslendirdi.

2006’da, beşinci sezonu yayınlanyılından beri baş rol karakteri olan federal ajan Jack Bauer rölünü, üç sezon daha oynamak için nisan ayında FOX’la yaptığı yaklaşık 40 milyon dolarlık anlaşma ile Kiefer Sutherland en çok para kazanan dizi film aktörüdür. Sutherland’in 24’den gelen şöhreti Japonya’ya kadar yayılmış ve bir gıda firmasının sözcülüğünü ajan Jack Bauer karakteri altında yapmaya başlamıştır. Sutherland, Verizon, Apple, and Ford Canada’nın televizyon reklamlarında da oynamaktadır.

1988’den 1990 yılına kadar, Chicago’nun ölen gitaristi Terry Kath’in akris eşi Camelia Ortiz Kath’la evli kalan ve Sarah Jude adında ortak bir çocukları olan Sutherland daha sonra boşandı.
Oyuncunun Rachel adındaki ikiz kız kardeşi de film prodüksiyonu işinde çalışmakta, ancak aktrislik yapmamaktadır. Ünlü aktörün hem İngiliz hem de Kanada pasaportu vardır.

İlgili Makaleler

Kiefer Sutherland hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu