Julius Richard Petri kimdir

Ad Soyad: Julius Richard Petri Doğum Tarihi: 31 Mayıs 1852 Nereli: Wuppertal, Barmen, Almanya Meslekler: Ölüm Tarihi: 20 Aralık 1921

Julius Richard Petri kimdir, Bakterilerin faaliyetleri ve neden oldukları hastalıkların incelenmesini sağlayan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen petri kabını icat etti.

Julius Richard Petri, 31 Mayıs 1853 yılında Almanya Wuppertal, Barmen’de doğmuştur. Alman asıllı Julius Richard Petri, bakteriyolog yani bakteri bilimi uzmanıdır.

1971-1875 yılları arasında askeri hekim yetiştiren Kaiser-Wilhelm-Akademisi’nde tıp okumuş olup 1876 yılında ise mezun olmuştur. Sonrasında Berlin’deki Charite Hastanesi’nde 1882’ye kadar askeri hekim olarak görev yapmıştır. 1877 – 1879 yılları içinde Berlin’de İmparatorluk Sağlık Bakanlığına atandı ve burada Alman hekim Robert Koch’un asistanlığını yaptı. Koch’un asistanlığını yaptığı süre içinde, su yosunlarından elde edilen bir tür jel olan agar ile ürettikleri kaplarda bakterileri inceleyen Julius Richard Petri, daha sonra bu alanda çalışmalarını ilerletti ve ‘Petri Kabını’ geliştirdi.

Sonrasında başka bir yerde asistanlık yapan New York’lu Walther Hesse’nin eşi ile tanışır ve eşinin tavsiyesi üzerine, laboratuvarda agar plakalarına kültür bakterileri yerleştirmeye başladı.

Julius Richard gün günümüzde de kullanılan ve kendi adı ile anılan Petri kabı ve kültür kaplarını icat etmiştir. Julius Richard Petri kabında tek hücreden bakterileri çoğaltabilen veya kolonileri ayrı ayrı inceleyebilen bilim insanları, bakterilerin neden oldukları hastalıkları da ortaya çıkarma şansını elde etti.

Petri geliştirdiği bu icat ile hastalıklardan sorumlu bakterilerin daha net ve daha ayrıntılı bir şekilde görünmesini sağlamaktı. Julius Richard Petri’nin bu buluşu tüm dünyada hastalıkların tanısının konulmasında ve etkin tedavi yöntemlerinin bulunmasında büyük bir rol oynamıştır.

“Petri Kabı” hücre kültürlerinin yetiştirildiği camdan yapılmış yayvan yuvarlak bir kaptır.

Julies Richard Petri, 20 Aralık 1921 tarihinde 69 yaşındayken Almanya’nın Zeitz şehrinde öldü.

İlgili Makaleler

Julius Richard Petri hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu