Joss Whedon kimdir

Ad Soyad: Joss Whedon Doğum Tarihi: 23 Haziran 1964 Nereli: New York, A.B.D. Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Joss Whedon kimdir, Buffy the Vampire Slayer, Angel, Firefly ve Dollhouse gibi ülkemizde de gösterilmiş olan başarılı dizilerin yaratıcısı olan Amerika’lı yönetmen, yapımcı, oyuncu ve çizgiroman senaristi.

Joss Whedon, 23 Haziran 1964 tarihinde, Lee Stearns ve Tom Whedon çiftinin oğlu olarak, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Lise öğretmeni olan annesinin işi nedeniyle liseyi Winchester, İngiltere’de okuyan Whedon, üniversite eğitimi için A.B.D.’yi tercih etti ve 1987 yılında, Wesleyan Üniversitesi’nden mezun oldu.

Lise öğretmeni olmasının yanında ayrıca romancı olarak da tanınan annesinin ve 1970’li yılların ünlü T.V. dizisi The Electric Company’nin yazarı olan babasının etkisi ile daha genç yaşlardan itibaren senaryo yazarlığına beden mezun olmasının ardından, televizyon sektöründe çalışmak için Los Angeles’a taşındı.

1988 yılında, T.V. dizisi Roseanne’nin senaryo yazarı olarak çalışmaya başlayan Whedon, 1992 yılında, yönetmenliğini Fran Rubul Kuzui’nun yaptığı ve Buffy the Vampire Slayer adını taşıyan sinema yapımının senaryosunu yazdı. Vampirlere ve diğer doğaüstü varlıklara karşı mücadele eden genç bir kızın maceralarını anlatan film gişede ilgi görmediyse de, Whedon senaryosunun gişe başarısı yakalayacağına güvenerek aynı adı taşıyan bir T.V. dizisini kaleme aldı. 1997 yılında başlayan ve baş rollerinde Sarah Michelle Gellar, Charisma Carpenter ve David Boreanaz’ın yer aldığı dizi izleyicilerden büyük ilgi gördü ve 19972003 yılları arasında toplam 144 bölüm olarak yayınlandı.

Buffy the Vampire Slayer adlı dizide yer alan karakterlerden birisi olan vampir Angel’ın hikayesinin büyük ilgi görmesi üzerine, Whedon bu karakterin de kendisine ait bir dizisi olmasına karar veridi ve de Angel, David Boreanaz ile Charisma Carpenter’ın başrollerini oynadıkları ve de 19992004 yılları arasında 110 bölüm olarak yayınlanan yeni bir dizi olarak yayın hayatına katıldı.

Çocukluğundan beri bilim kurgu dalına büyük bir ilgi duyan Whedon, 2002 yılında, bilim kurgu fanları tarafından türün adına yapılmış olan en önemli eserlerden biri sayılan Firefly dizisini yarattı. 2002 yılında toplam 11 bölüm olarak yayınlanan ve iyi bir izleyici kitlesi bulunmasına rağmen Fox kanalı tarafından maliyeti öne sürülerek iptal edilen dizinin, Whedon tarafından konusunun daha iyi anlaşılması için yapılmış olan Serenity adlı bir de sinema filmi bulunmaktaydı.

Alien Resurrection, Titan A.E., Atlantis ve Toy Story adlı filmlerin senarist kadrosu arasında yer alan Whedon, Toy Story (Oyuncak Hikayesi) adlı animasyon filminin senaryosu ile
Akademi Ödülleri’nde En İyi Senaryo dalında aday gösterildi.

Dark Horse Comics firması için yarattığı Fray adlı popüler çizgiroman ile de tanınan yazar, daha önce yayınladığı T.V. dizileri Buffy ve Firefly için de ayrı çizgiroman serilerinin senaryolarını yazdı. Kendi yarattığı evrenlerin dışında da eserler veren Whedon, ünlü Marvel klasiği x-men için Astonishing X-Men serisini yarattı ve de serinin sinema uyarlaması olan X-Men; The Last Stand’in senaryosunda da yer aldı.

Ödülleri

Nebula Awards; Serenity (En İyi Senaryo)

Hugo Awards; Serenity (En İyi Dramatik Sunum)

Eisner Awards; En İyi Seri (Buffy the Vampire Slayer), En İyi Devam Serisi (X-Men), En İyi Dijital Çizgiroman (Sugarshock!)

Prometheus Award; Özel Ödül (Serenity)

İlgili Makaleler

Joss Whedon hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu