Joaquin Cortes kimdir

Ad Soyad: Joaquin Cortes Doğum Tarihi: 12 Şubat 1969 Nereli: Cordoba, İspanya Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Joaquin Cortes kimdir, Latin ve Flamenko dansçısı.

Joaquin Cortes, 12 Şubat 1969 tarihinde Cordoba’da doğdu. Balet ve flamenko dansçısı olan Cortes, çok genç yaşlarda dansa olan ilgisini gösterdi. 1981 yılında ailesiyle Madrid’e taşındıktan sonra dansla daha çok ilgilendi ve özel dans dersleri aldı. Cortes, henuz 12 yaşındayken amcasının teşviği ile dans etmeye başlamıştı. Kısa sürede “Ballet Nacionalla” üyesi oldu ve 3 sene sonra bu grup ile tüm dünyayı gezdi.

Bağımsızlığına kavuştuğunda Maya Plisetskaya, Silvie Guillem ve Peter Schauffuss gibi isimlerele görüştükten sonra 1984 yılında İspanya’nın en prestijli ulusal balet şirketine kabul edildi. “Ulusal İspanya Balet” ismiyle yeniden tüm dünyayı gezdi. New York’daki “The Cosmopolitan Opera House” ve Moskova’daki Kremlin Sarayı gibi önemli sahnelerinde dans ederek kendini geliştirdi ve üst düzey bir dansçi haline geldi. Cortes’n kendi arzusunun yayılmasını öenmli bir etkendir. Cortes, dansında Flamenko, bale ve modern dansı birleştirerek kendi tarzını oluşturmuştur. Yaratıcılık arzusuyla “The Joaquin Cortes Flamenco” bale grubunu kurdu ve 1992‘de Cibay’i ile ilk uluslar arasi turunu gercekleştirdi. Gösteri Japonya, Fransa, Venezuela, Amerika ve İtalya gibi dünya ülkelerinde sahneledi ve büyük ilgi gördü.

1995 yılında henüz yirmili yaşlarında iken “Pasion Gitana” gösterisiyle dünya çapında bir üne kavuştu. Otuza yakın ülkede sergilenen bu gösteri kariyeri için en büyük adım oldu. Sinema hayatı, reklam tekliflerinin ardından moda ve çıkardığı parfüm ile de adını duyurdu. Naomi Campell‘a olan kısa süreli ilişiksi onu magazin dergilerine taşıdı.

İlk sinema sahnesine çıkışı 1995 yalında ünlü yönetmen Pedro Almodóvar‘ın filmi “La Flor Fe Mi Secreto” ile oldu ve bu sinema deneyimini daha sonra Carlos Saura‘nın çektigi “Flamenco” filimiyle sürdürdü. Ardından 1999 yılında Seville’de duzenlenen Dünya Atletik Şampiyonası‘nın açılış gösterisinde dans etti. 2000 yılında Manuel Palacios tarafindan yönetilen “Gitano” filminde ünlü manken Laetita Casta ile birlikte oynadı. 1999 yılında belgesel olarak kendi başarı turunu Soul adı altında güney ve kuzey Amerika’da gösterdi. O, sahnede, filimde, televizyonda hep dans etti. 2000 yılında “Gitano” filminde 2004 yılında “Vanilla ve Chooclate” filminde rol aldi. 2004 yılında “De Amor y Odio” ile İngiltere, Portekeiz ve Taylan’da gösteriler düzenlendi. Sanatçının en son gösterisi 2007 yılinda “Mi Soledad” oldu. 15 Mayis 2007‘de ABC’nin “Dancing With Stars” adlı yarişmasinda konuk dansçi olarak performans sergiledi.

Bir İspanyol gazatesi Cortes için bir keresinde şöyle yazmıştı:

Halen dans etmeye devam etmekte olan Cortes, günümüzün en başarılı dansçılardan biridir.

Diskografi
Pasión Gitana (1996)
Gipsy Passion Band (1997, Emi Music)

Soul (2000, Gitana de producciones)

Videoları
Pasión Gitana (1997, Buena Vista Internacional)
Live at the Royal Albert Hall (2004, Sony Bmg)

Joaquin Cortes hakkında yapılan aramalar

Joaquin Cortes, Joaquin Cortes biyografi, Joaquin Cortes hayatı, Joaquin Cortes nereli, Joaquin Cortes kimdir, Joaquin Cortes eşi, Joaquin Cortes kaç yaşında, Joaquin Cortes fotoğrafları

İlgili Makaleler

Joaquin Cortes hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu