Jean Moreas kimdir

Ad Soyad: Jean Moreas Doğum Tarihi: 15 Nisan 1856 Nereli: Yunanistan Meslekler: Ölüm Tarihi: 30 Nisan 1910

Jean Moreas kimdir, Yunan asıllı Fransız şair Jean Moreas, şiirde Simgecilik (Sembolizm) akımına öncülük etmiştir.

Jean Moreas, 15 Nisan 1856 tarihinde Atina, Yunanistan‘da doğmuştur. Asıl adı Yannis Papadiamantopoulos’tur. Yunan bir hukukçunun oğlu olarak çocukluğu ve öğrenim yılları Atina’da geçti.

Fransa‘ya gitmeden önce, 1878 yılında Yunanca ve Fransızca şiirlerini Tourterelles et vipères (Kumrular ve Engerekler) adlı kitapta topladı.

Jean Moreas, Yunanistan’da Fransız eğitimi gördü ve 1879 yılında Paris‘e yerleşerek edebiyatla uğraşmaya başladı. Paris’de “Dekadantlar”a katıldı. Bu dönemdeki şiirlerini Syrtes (1884) adlı kitabında toplayan Jean Moreas, daha sonra simgeciliğe yönelerek bu akımın en önemli örneği olan Cantilenes (Dokunaklı Şarlolar, 1886) adlı eserini yazdı. 1882 yılına değin Avrupa’nın birçok ülkesini dolaştı. Yaşamı boyunca Avrupa edebiyatındaki çeşitli akımlara öncülük etti.

Edebiyat yaşamının ilk dönemlerinde şiiri öznellikten arındırarak biçimsel etkinliğe ve salt güzele yönelen Parnasçılar‘a ve yine sanatın bağımsızlığı temelinde biçimsel yetkiDekadantlar‘a katıldı. Bu dönem şiirlerinin en önemlilerini 1884’te çıkan Les syrtes adlı yapıtında derledi. Daha sonra Simgecilik’e yöneldi.

Şiirde Simgecilik’in ilkeleri ilk kez, onun 11 Ağustos 1885’te XIX’ Siecle’de yayımlanan bir makalesiyle belirlendi. Ertesi yıl Le Figaro’da yayımladığı Simgecilik’in bildirgesi edebiyat çevrelerinde büyük yankılar uyandırdı. Aynı yıl Le Symboliste adlı bir dergi çıkarmaya başladı. Les cantilenes, (“Dokunaklı Şarkılar”) ve Le pelerin passiorırıe, (“Tutkulu Hacı”) bu dönem yapıtlarının en ünlüleri ve simgeci şiirin en önemli örnekleridir.

1891 yılında Simgeciler’den ayrıldı. Raymond de la Tailhede, Maurice du Plessys, Ernest Raynaud ve Charles Maurras gibi genç şairlerle birlikte 16. ve 17. yy’lar Fransız şiirine egemen olan Klasik Yunan ve Latin şiiri etkilerini canlandırmayı amaçlayan Roman Okulu’nu başlattı.

Daha sonra serbest vezni bırakarak klasik bir anlayışla yazmaya başlayan Jean Moreas, bu şiirlerini Stances (Kıtalar, 1899-1901) adlı kitabında topladı. Euripides‘ten esinlenerek yazdığı manzum oyunu İphigenie’den başka, ozanın öbür yapıtları arasında Contes de la Vieille France (Eski Fransa Hikâyeleri, 1904), Esquisses et Souvenirs (Taslaklar ve Anılar, 1908) ve Variations sur la Vie et les Livres (Yaşam ve Kitaplar Üstüne Çeşitlemeler, 1910) sayılabilir.

Jean Moreas, 30 Nisan 1910 tarihinde Paris, Fransa‘da 54 yaşında ölmüştür.

Başlıca Eserleri :
1878 – Tourterelles et vipères (Kumrular ve Engerekler)
1884 – Les syrtes
1886 – Les cantilenes (“Dokunaklı Şarkılar”)
1891 – Le pelerin passionne (“Tutkulu Hacı”)
1893 – Enone au clairvisage (“Aydınlık Yüzlü Enone”)
1894 – Eriphyle
1896 – Sylves, 1896 (“Korular”)
1899 – 1905 – Stances (“Kıtalar”)
1903 – Iphigenie.

İlgili Makaleler

Jean Moreas hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu