İnci Özdil kimdir

Ad Soyad: İnci Özdil Doğum Tarihi: ?? ?? 1960 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu:

İnci Özdil kimdir, Türkiye’nin ilk klasik batı müziği kadın orkestra şefidir.

İnci Özdil, 1960 yılında Ankara‘da doğmuştur. Annesi ziraat mühendisi, babası Recai Tayyar Özdil doktor ve ablası Sıdıka Özdil ise bestecidir. İlkokulu bitirdikten sonra 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi.

Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde Nimet Karatekin‘in öğrencisi olarak başladı. 1976’da Kompozisyon Bölümüne girdi. 1981’de Kompozisyon İleri Yüksek Sınıfına devam ederken, Orkestra Şefliği Bölümü’nde de çalışmalarını sürdüren İnci Özdil, 1983 yılında Piyano Bölümü Yüksek Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümleri İleri Yüksek Sınıflarından yüksek derece ile mezun oldu.

Piyano bölümünden mezun olduktan sonra, ”Neden kendi yazdığım eserleri yönetmeyeyim?” diye düşündü ve orkestra şefliğine giden yolda ilerlemeye başladı.

1983 yılında mezun olunca Orkestra Yönetim Uzmanlığı için devlet bursu ile İngiltere‘ye gönderildi. Guildhall School of Music ile Royal Academy of Music’in yüksek yöneticilik sınıfına girerek Sir Colin Davis, George Hurst, Koro Şefi Horst Neumann ile orkestra ve koro yöneticiliğine çalıştı. 1986’da İtalya‘da Accademia Musicale Chigiana’da Orkestra Şefi Carlo Maria Giulini ile Alman romantik müziği üzerine çalışmalar yaptı. 1988’de (Royal Academy of Music) Kraliyet Akademisi Orkestra Şefliği Bölümü’nü birincilikle bitirdi.

1988 yılında Alman besteci Hans Werner Henze adına düzenlenen festivalde “En İyi Yorumcu” ödülünü kazandı.

1988 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nun açılışını ve şefliğini yaptı.

1989 yılında Sovyetler Birliği’nin vermiş olduğu bursla Rusya‘ya giderek St. Petersbourg Konservatuvarı’nda Sovyet ve Rus müziği üzerine çalışmalar yaptı.

1991 yılında Hollanda‘nın Breda şehrinde düzenlenen Breda Müzik Festivali’ne şef olarak davet edildi ve seri konserler verdi.

1992-1994 yılları arasında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda şef yardımcılığı yaptı.
1994 yılının Temmuz ayında Kültür Bakanlığı’nca Antalya Oda Orkestrası’na kurucu şef olarak atandı. 1997 yılında Antalya Oda Orkestrası’nı Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’na dönüştürdü. İnci Özdil, Cumhuriyet tarihinde bir devlet orkestrası kuran en genç ve ilk bayan olma ünvanını da aldı.

2001 yılında, Kuzey Kafkasya-Adige Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10.yıl kutlamaları çerçevesinde Kafkas Cumhuriyetlerinin Cumhurbaşkanları ve Devlet temsilcilerine verdiği konserlerde büyük başarı kazandı.

Küçük yaşlarda piyanoyla tanışan ve hayatı her zaman müzikle dolu olan İnci Özdil, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın kurucu şefliğini yürüttükten sonra 2009 yılında Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi olarak Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nı (BBDSO) yönetti.

Ankara‘da kurulan Orkestra @ Modern’in 5 kurucu üyesinden biri olan İnci Özdil, bu orkestranın da şefliğini yapmaktadır.

29 Ekim2013 tarihinde Cumhurriyet bayramında Ankara Tandoğan’da İnci Özdil ve besteci ablası Sıdıka Özdil‘in girişimiyle kurulan “Atatürk Orkestraları ve Koroları”konser verdi.

Ödülleri :
2011 – Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Önder Kadınlar Ödülü
1988 – Hans Werner Henze Festivalinde “En İyi Yorumcu” Ödülü

İnci Özdil hakkında yapılan aramalar

İnci Özdil, İnci Özdil biyografi, İnci Özdil hayatı, İnci Özdil nereli, İnci Özdil kimdir, İnci Özdil eşi, İnci Özdil kaç yaşında, İnci Özdil fotoğrafları

İlgili Makaleler

İnci Özdil hakkında ziyaretçi yorumları

2 Yorum

  1. Sizin gibiler olduğu süre bizi kimse yolumuzdan döndürmez.Gönülden kutlarım. Başarılarınızın Devamını dilerim.

  2. Türkiye’nin gurusunuz başarılarınızın devamını diliyorum Atatürk’e layık insanlar var olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu