İdris Naim Şahin kimdir

Ad Soyad: İdris Naim Şahin Doğum Tarihi: 01 Haziran 1956 Nereli: Ünye, Ordu Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

İdris Naim Şahin kimdir, 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nde 24 Ocak 2013’e dek İçişleri Bakanlığı görevini yürüttü.

İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956 tarihinde Ordu, Ünye’de bir köyde doğmuştur. İlkokulu Ünye’de okuduktan sonra, 1966 yılında İstanbul Fatih’e geldi, ortaokula gittiği İstanbul Fatih’te İmam Hatip okulunda Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1976 yılında mezun oldu. Kaymakamlık ve hakimlik sınavlarına urluğu’nu müteakip 1980 yılında Kaymakam oldu.

1980 yılından itibaren sırasıyla Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekani, Eleşkirt, 1986-87 yıllarında Cizre ve Elmalı ilçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu.

1989 yılında İçişleri Bakanlığı Başmüfettişliği görevini yaparken 1994 yılında eski arkadaşı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yanında olmak için bu görevi bıraktı ve İstanbul Büyük şehir Belediyesi Genel sekreterliği yardımcılığı görevine geldi.

1999 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık danışmanlığı görevinin yanında Adapazarı Belediye Başkanlığı genel koordinatörlüğü görevinde bulunduktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı teftiş kurulu başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu dönemlerde memleketi Ordu ile ilgili birçok dernek ile yine Türkistan derneklerinde ve birçok sosyal derneklerde görev aldı.

Ak partide Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kurucu olarak bulunan İdris Naim Şahin, 3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri’nde AK parti İstanbul Milletvekili seçildi. 2001-2011 yılları arasında AK parti genel sekreterlik görevini yürüttü.

24. Dönem, 2011 Türkiye genel Milletvekili Seçimleri’nde AK parti Ordu milletvekili olarak tekrar seçildi. Seçimlerden hemen sonra Recep Tayyip Erdoğan‘ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı görevine getirildi.

İçişleri bakanı olarak görev yapan İdris Naim Şahin 24 Ocak 2013 tarihinde görevinden alınmıştır. Yerine İstanbul eski Valisi ve Ak Parti Mardin milletvekili Muammer Güler getirildi.

İdrdi. 6 çocuk babası olan Şahin iyi derecede de İngilizce biliyor.

İdris Naim Şahin, 25 Aralık 2013 tarihinde AK Parti’den istifa etti.

İlgili Makaleler

İdris Naim Şahin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu