Hugo Boss kimdir

Ad Soyad: Hugo Boss Doğum Tarihi: 18 Temmuz 1885 Nereli: Almanya Meslekler: , Ölüm Tarihi: 09 Ağustos 1948

Hugo Boss kimdir, Alman moda tasarımcısı

Hugo Boss, 8 Temmuz 1885 tarihinde Metzingen, Stuttgart, Almanya‘da Heinrich Boss, Luise Münzenmayer Boss çiftinin beş çocuğundan en küçük oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Hugo Ferdinand Boss’dur.

Hugo Boss, 1903 yılamamladıktan sonra Konstanz şehrinde bir dokuma fabrikasında çalışmaya başladı. 1908 yılında Metzingen şehrinde ailesinden miras kalan iç çamaşırı dükkânını devir aldı.

1923 yılında Metzingen’de kendi giyim şirketini kurdu ve gömlek ve ceket, spor giyim, yağmurluk üretimine başladı. 1924 yılında kendi adını taşıyan ve 30 kişi çalıştıran küçük firmasını kurdu. 1931 yılında Nazi partisi’ne üye oldu. Nazi parti örgütlerine lisanslı üniforma resmi tedarikçisi oldu. 1933 yılında Adolf Hitler‘in yükselişi ile birlikte, Boss’un işi de gelişmeye başladı. 1932 yılında Nazi Almanyasının silahlı kuvvetleri olan Wehrmacht için ve Adolf Hitler‘e doğrudan bağlı olan SS (Schutzstaffel) özel kuvvetlerinin siyah üniformalarının ve SA (Sturmabteilung) nasyonal sosyalistlerin yükseliyarı askerî örgütünün kahverengi üniformalarının üretim işini üzerine aldı. İkinci Dünya Savaşı] sırasında Fransız ve Polonyalı savaş esirinden bir kısmını zorla fabrikasında çalıştırdı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Nazilere verdiği destek yüzünden yargılandı, 80.000 Mark para cezasına çarptırıldı.

Hugo Boss, 1908 yılında Anna Katharina Freysinger ile evlendi. Siegfried Boss adında bir oğlu vardır.

Hugo Boss, 9 Ağustos 1948 tarihinde Metzingen, Almanya‘da 63 yaşında diş apsesi yüzünden ölmüştür. Firma kurucusu Hugo Ferdinand, Boss’un bir dünya markası haline gelişini göremedi. Oğulları firmayı 1960’lı yıllarda takım elbiseleriyle küresel pazara taşımayı başardılar. BOSS 1977 yılında marka olarak tescil edilmiştir.

Hugo Boss, Almanya’da erkek ve kadın giyim konusunda uzmanlaşmış hazır giyim üreticisidir. Hugo Boss’un şu anda 110 ülkede en az 6100 satış noktası vardır. Hugo Boss AG 1000’den fazla mağaza ve franchise dükkanı ile yaklaşık 330 perakende mağazalarına sahiptir.

1999 yılında İzmir serbest bölgede Hugo Boss takım elbise fabrikası kuruldu. 2005 yılında da gömlek ve kadın giyim fabrikaları kuruldu. Dünyada üretilen Hugo BOSS takım elbiselerinin %80’i Türkiye’de üretilmektedir.

Hugo Boss firmasını 1991 yılından bu yana İtalyan tekstil şirketi Marzotto satın almıştır.

İlgili Makaleler

Hugo Boss hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu