Hikmet Çetin kimdir

Ad Soyad: Hikmet Çetin Doğum Tarihi: ?? ?? 1937 Nereli: Lice, Diyarbakır Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Hikmet Çetin kimdir, Hikmet Çetin, 1937 yılında Diyarbakır, Lice’de doğmuştur. İlk ve ortaokulu Lice’de okudu. Liseye Ankara‘da Atatürk Lisesinde gitti. 1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitirdi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 1960 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) uzman yardımcısı olarak görev yapmaya başladı. 1962 de 4 aylık bir süre için Hollanda‘ya gitti. 1964 -1965 yıllarında ABD‘de Williams College’de kalkınma ekonomisi üzerine master yaptı. 1966 yılında da Dış Ticaret Hadleri konusunda bir tez hazırlayarak Devlet Planlama Teşkilatı uzmanı oldu.

Birinci ve ikinci beş yıllık kalkınma planlarının hazırlanmasında sorumlu uzman olarak çalışmış, 1968 yılında Planlama Modelleri konusunda eğitim ve araştırma yapmak üzere ABD.’deki STANFORD Üniversitesine gitmiştir. 1968 – 1972 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Part-Time öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1970 yılında Amerika dönüşünde askerlik görevini bitirmiş, 1971 yılında da “Devlet Planlama Teşkilatı İktisadi Planlama Daire Başkanı” görevine getirilmiştir. 1977 yılında bu görevinden ayrılarak, (CHP.) Cumhuriyet Halk Partisinden İstanbul Milletvekili adaylığını koyarak milletvekili seçildi. İstanbul Milletvekili iken 1978 – 1979 yıllarında Bülent Ecevit Hükümetinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

12 Eylül 1980’den sonra bir süre Kalkınma Planlarına danışmanlık yapmak üzere Kuzey Yemen’de bulundu.

1986 ara seçimlerinde İstanbul 6. Bölgeden SHP adayı olmuş, 1987 yılında SHP İstanbul İl Başkanı görevini yürütmüştür.

29 Kasım 1987 seçimlerinde SHP’den Diyarbakır Milletvekili seçilerek yeniden TBMM‘ne girmiştir. İki yıl süre ile Sosyal Demokrat Halkçı Parti Grup Başkan Vekili olarak görev yapmış ve bilahare SHP Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştur.

Gaziantep Milletvekili olarak seçilnra Süleyman Demirel‘in başkanlığında kurulan koalisyon Hükümetinde Dışişleri Bakanlığı görevine atandı ve tansu-ciller tarafından 1993 Haziran ayında kurulan 2. ci DYP-SHP kolisyon hükümetinde bu görevini muhafaza etti. 27 Temmuz 1994 tarihine kadar Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Şubat 1995’te CHP ile SHP’nin birleştiği kurultayda CHP genel başkanlığına seçildi, bu görevi aynı yılın eylül ayına kadar devam ettirdi. 9 Eylül 1995 Tarihinde yapılan olağan kurultayda aday olmayarak genel başkanlıktan çekildi.

24 Aralık 1995 tarihinde yapılan genel seçimlerde Gaziantep milletvekili seçildi. Ardından 16 Ekim 1997 tarihinde TBMM Başkanlığı görevine seçilerek geldi. Bu görevi 1999 genel seçimleri’ne kadar sürdü. Daha sonra Süleyman Demirel‘in Cumhurbaşkanlığı döneminde dış politika alanında başdanışmanlık görevinde bulundu.

2004 Ocak ayında NATO‘nun Afganistan‘daki Kıdemli Sivil Temsilcisi görevini üstlendi. Bu görevini 2006 Ağustos ayında tamamlamıştır.

Hikmet Çetin, İnci Çetin ile evli ve iki çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Hikmet Çetin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu