Haşim Kılıç kimdir

Ad Soyad: Haşim Kılıç Doğum Tarihi: 13 Mart 1950 Nereli: Çiçekdağı, Kırşehir Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Haşim Kılıç kimdir, 22 Ekim 2007 tarihi itibari ile Anayasa Mahkemesi Başkanıdır.

Haşim Kılıç, 13 Mart 1950 tarihinde Kırşehir, Çiçekdağı’nda doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Yozgat‘ta okudu. 1968 yılında başladığı Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1972 yılında mezun oldu.

1974 yılında Sayıştay Başkanlığı‘nda denetçi yardımcısı olarak görevlendirildi. Sonraki yıllarda Sayıştay’da Denetçi ve baş denetçi unvanlarını aldı. 1985 yılında Sayıştay üyeliğine geçti. 1990 yılında ise Turgut Özal Cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra onun tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

1999 yılında Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği’ne seçildi. 7 Aralık 2003 tarihinde ikinci defa Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği’ne seçildi.

Haşim Kılıç, 22 Ekim 2007 tarihinde Tülay Tuğcu‘nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçildi. 4 yıllık görev süresinin dolmas tarihinde yapılan Anayasa Mahkemesi başkanlığı seçimi sonucunda Başkan Haşim Kılıç, 17 oydan 13’ünü alarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığına yeniden seçildi.

Haşim Kılıç, bulunduğu görevi yaş haddinden dolayı 13 Mart 2015 tarihinde bırakarak emekli olacaktır.

Haşim Kılıç, RP, FP, HAK-PAR ve AK Parti kapatma davalarında red, DEP, HADEP kapatma davalarında kabul oyu kullanmıştır.

Almanca bilen Haşim Kılıç, Gönül Kılıç ile evlidir. 4 çocuğu vardır.

Haşim Kılıç 25 Nisan 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 52. yılı kutlamaları için düzenlenen törende şunları söyledi:

İlgili Makaleler

Haşim Kılıç hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu