Hasan Karacadağ kimdir

Ad Soyad: Hasan Karacadağ Doğum Tarihi: 20 Ekim 1976 Nereli: Şanlıurfa Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Hasan Karacadağ kimdir, Türk korku filmi deyince aklımıza gelen başarılı yönetmenlerden biridir.

Hasan Karacadağ, 20 Ekim 1976 tarihinde Şanlıurfa‘da doğmuştur. Çocukluğu Diyarbakır ve Ankara‘da geçti. Gençliği de Japonya‘da geçti.

Askeri öğrenci olarak Ankara (GATA) Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde okudu. Askerliğin kendine uygun olmadığını anlayınca, üçüncü sınıfta genetik tıp okumak için Yurtdışına gitmek istedi Japonca dil kursuna gittiği için Japonya‘yı tercih etti. Japonya’da önce tıp okudu. Okulu bitirir bitirmez yaptığı ilk iş sinema eğitimi almak oldu. Japon Kültür Bakanlığı’nın Bankaçu adlı programına katıldı.

Hasan Karacadağ aynı zamanda Genetik Tıp eğitimi almıştır. Japonya‘da Nippon eizo-juku Sinema Yönetmenliği bölümünde okudu, 1998 senesinde oradan mezun oldu. Çektiği filmlerle 50’den fazla uluslararası film festivaline katılarak birçok ödül kazandı. Türkiye ve Japonya’da birçok kısa film, belgesel film, TV filmi ve TV dizisi yönetti. 10 yıla yakın Japonya’da kaldı.

Hasan Karacadağ, birçok ödül kazandığı 1999 senesinde Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Hummadruz isimli sinema filmiyle tanındı.

Pas isimli kısa filmi 2001 yılında, Tokyo Video Festivali ve JVC Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldı. Ardından 3 yıl üst üste Tokyo Video Film Festivalinde en iyi film ödüllerini aldı. Bunun üzerine, 2002-2003 sezonunda Japon Kültür Bakanlığının en büyük sanat ödülü olan Bunkocho’yu 5000bir Türk yönetmen olarak kazandı.

2003 yılında Argo Pictures isimli Japon yapım şirketinde çalıştı ve ‘Non’ isimli bir gerilim filmi yönetti. Japonya’nın ‘Unagi’ isimli filmiyle, Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye kazanan senaristi Tomikawa Motofumi ile çalıştı. Bütün dünyada izlenen ünlü Japon korku filmi Halka’nın (Ringu) TV dramalarının yönetmeni Chisui Takigawa‘yla çalıştı.

2004 yılında yazdığı korku romanı “Duhan” ile, Tokyo Horror Club büyük ödülünü kazandı.

Gülhane Tıp Akademisi’nde bilimsel geçmişi olan Hasan Karacadağ, korku duygusunun aslında beynin geçirdiği düşük frekanslı nöbet anlarından oluştuğunu ve bir insanın korktuğunu gözleriyle mimikleriyle ve sözleriyle gizleyebilmesine rağmen kalp atışlarının ve beyin dalgasının değişmesini asla engellemeyeceğini söyledi.

Dabbe serisinin ilk filmini 2006 yılında gösterime sunan Karacadağ, ilk filminde Dabbe’nin bir internet virüsü olduğunu ve bilgisayarlar yoluyla insanları ele geçirdiğini gösterdi. Dabbe Bir Cin Vakası (2012) filminde, Ceyda adlı kızın ve ailesinin bedensiz varlıklar tarafından rahatsız edildiği ve eve yerleştirilen kameralar sayesinde bu varlıkların gerçekliği gösterildi. Dabbe Cin Çarpması (2013) filminde; Kübra kına gecesinde cinlerin saldırısına uğrar ve bedeni ele geçirilir. Dini ve bilimsel yöntemlerin çatışması da konu edilir.

2005 yılında Dabbe serisinin ilk filmi olan ‘Dabbe‘ Türk korku filmlerine yeni bir soluk kazandırmıştır. Dabbe serisinin filmleri sırasıyla; Dabbe Bir Cin Vakası (2012), .Dabbe Cin Çarpması(2013), Zehr-i Cin(2014)

Hasan Karacadağ, bir Japon hanım ile evlidir.

Filmleri :
2014 – Magi (senaryo) (yönetmen) (yapımcı)(sinema)
2014 – Dabbe : Zehr-i Cin (yönetmen)(sinema)
2013 – El-Cin (senaryo) (yönetmen) (yapımcı)(sinema)
2013 – Dabbe : Cin Çarpması (senaryo) (yönetmen)(sinema)
2012 – Dabbe: Bir Cin Vakası (senaryo) (yönetmen)(sinema)
2011 – Kurşun Bilal (yönetmen) (dizi)
2009 – Dabbe 2 (senaryo) (yönetmen) (yapımcı)(sinema)
2007 – Semum (senaryo) (yönetmen) (yapımcı)(sinema)
2006 – Dabbe (senaryo) (yönetmen) (yapımcı)(sinema)
2005 – Son Yüzleşme (senaryo) (yönetmen) (dizi)
2000 – Işıklı Ayakkabılar (yönetmen) (dizi)
2001 – Pas (kısa film)
1999 – Hummadruz (yönetmen)(sinema)

İlgili Makaleler

Hasan Karacadağ hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu