Harold Perrineau kimdir

Ad Soyad: Harold Perrineau Doğum Tarihi: 07 Ağustos 1963 Nereli: Brooklyn, New York, Amerika Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Harold Perrineau kimdir, Harold Perrineau, 1963 doğumlu Amerika‘lı sinema ve dizi oyuncusu. Milyonlarca izleyici tarafından ilgiyle takip edilen, Emmy ödüllü dizi Lost’da ‘Michael Dawson‘ karakterini canlandırıyor.

Harold Perrineau Jr., 7 Ağustos 1963’de Brooklyn, New York’da dünyaya geldi. Shenandoah Konservatuarı’nda (Shenandoah Conservatory) müzik ve tiyatro eğitimi aldıktan sonra bir çok tiyatro oyununda başarılı perforeau, 1991-1993 yılları arasında I’ll Fly Away adlı dizide Robert Evans’ı canlandırdı.

İlk sinema filmi 1995 yapımı Smoke olan Perrineau, 1996’da Leonardo Di Caprio ve Claire Danes’in başrollerinde oynadığı Romeo + Juliet filminde Romeo’nun en iyi arkadaşı Mercutio’yu canlandırdı. 1997’de Anthony Hopkins ve Alec Baldwin’in başrollerinde olduğu The Edge’de oynadıktan sonra, 1997-2003 yılları arasında HBO televizyonunda yayınlanan, hapishane dizisi Oz’da canlandırdığı, tekerlekli sandalyedeki Augustus Hill karakteriyle şöhrete kavuştu.

Yetenekli sahne, sinema ve televizyon oyuncusu Perrineau, her rolü almaya istekli oluşu ve çok yönlü oyunculuğu sayesinde iyi bir itibar kazandı. The Best Man (1999), Woman On Top (2000) ve On Line (2002) filmlerinde rol aldıktan sonra başrollerinde Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss ve Laurence Fishburne’ün oynadığı, kullandığı çekim teknikleriyle yeni bir çığır açan 1999 yapımı the-matrix’in her iki devam filminde (The Matrix Reloaded-2003 ve The Matrix Revolutions-2003) ‘Link’ karakterini canlandırdı. Aynı zamanda bilgisayar oyunu Enter The Matrix’de yeraldı.

2004’de ABC’de yayınlanmaya başlayan Lost adlı Emmy ödüllü dizide, geçirdiği uçak kazasının ardından oğlu ve onun köpeğiyle birlikte ıssız bir adaya düşen ‘Michael Dawson’ karakterini canlandırmaya başladı.

Acil Servis (er), Kanun ve Düzen (Law & Order) ve The Cosby Show’da da küçük rollerde görünen Perrineau, sahne ve sinema kariyerini birlikte yürütüyor. Blue/Orange adlı oyunda, parçalanmış kişilik bozukluğu (Borderline Personality Disorder) rahatsızlığı olan genç bir adamı canlandırdığı meydan okuyucu performansıyla, izleyicilerden büyük alkış topluyor.

Auroro isminde bir kızı olan Perrineau, New York ve Los Angeles’da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Harold Perrineau hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu