Gürgen Öz kimdir

Ad Soyad: Gürgen Öz Doğum Tarihi: 10 Mayıs 1978 Nereli: Zonguldak Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Gürgen Öz kimdir, Gürgen Öz, 10 Mayıs 1978′de Zonguldak’ta doğmuştur. Mühendis baba ve tarih öğretmeni annesi İstanbul’da üniversitedeyken tanışmış. Babasının görevi nedeniyle evlendikten sonra Zonguldak’a yerleşmişlerdir. Ablasının adı Yaprak’dır. Ortaokul ve liseyi TED Zonguldak Koleji’nde okumuştur. Daha sonra üniversite için ailenin İstanbul’daki evlerine yerleşmişlerdir. İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünde okumaktayken baba ve annesinden gizli “Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü”, oyunculuk ana sanat dalı giriş sınavlarına girdi ve kazandı. 2001 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde tiyatro rejisi mastırına başladı. Konservatuvarda iki yıl asistan hocalık yaptı. Bu sırada okul arkadaşlarının tiyatro grubuyla yurt dışında birçok festivale katıldı.

Konservatuardayken yazdığı “Alman Satrancı” adlı oyunu kısa filme çekildi. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli ödüller aldı. Gürgen Öz, okul yıllarında birçok oyunda da oynadı. Okul zamanı ve sonrası “Bakırköy Belediye Tiyatroları” ve “Devlet Tiyatroları”nda görev aldı. BBT’de, Yaşar Kemal’in yazdığı, Müşfik Kenter‘in yönettiği, görev aldığı son oyun olan “Teneke”de başrolü üstlendi.

Başarılı oyuncu çeşitli dizilerde ufak roller aldıktan sonra televizyon kariyerine başladı. Okan Bayülgen’le çalışmaya başlayınca yoğunluk nedeniyle tez aşamasında yüksek lisans eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Bir yıl sonra “Bakırköy Belediye Tiyatroları”ndaki görevinden yine yoğunluk nedeniyle ayrıldı. Yine 2009 yılı itibariyle tezini tamamlamak üzere yüksek lisansa geri dönmüştür. Aynı zamanda Semiha Berksoy Opera Vakfı, Tiyatro Stüdyosu’nda doğaçlama dersleri vermektedir.

Gürgen Öz 2007 yazında sona eren, Okan Bayülgen‘in sunduğu Makina programında da Murat Akkoyunlu ile birçok tipleme yaparak, Türk halkının beğenisini kazanmıştır.

Avrupa yakası dizisinde cesur karakterini canladırdı. En büyük çıkışını “Aşk Oyunu” dizisiyle yapmıştır.

2009 yılından itibaren Yitik Ülke Yayınevi’nden çıkan “Bozcaada Öyküleri”, “Olimpos Öyküleri” ve “80’lerde Çocuk Olmak” adlı kitaplarda öykü ve yazıları yayınlanmaktadır.

2010 yılında TRT de yayınlanmaya başlayan ve “Sakarya Fırat” adlı dizide bir kaç bölümlüğüne rol almıştır.

Tiyatro Oyunları:
Teneke : Yaşar Kemal – Bakırköy Belediy Tiyatrosu
Kadınlar da Savaşı Yitirdi : Curzio Malaparte – Bakırköy Belediy Tiyatrosu
Terk : Onur Bayraktar – Stüdyo Drama
Suret : Onur Bayraktar – Stüdyo Drama

Filmleri:
Plajda
Çinliler Geliyor
Hokkabaz
Şarkıcı
Romantik Komedi
Sıcak

Dizi Filmleri:
Kısmetim Otel
Aşka Sürgün
Aşk Oyunu
Avrupa Yakası
Melek
Aşkım Aşkım
Pembe Patikler
Sakarya Fırat

Televizyon Proğramları:
Havva Durumu
Kilit
Gürgen Öz Resmi Web Sitesi
Makina programında “Kız Kuruları” tiplemesi

İlgili Makaleler

Gürgen Öz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu