Geyvan McMillen kimdir

Ad Soyad: Geyvan McMillen Doğum Tarihi: 1941 Nereli: Gaziantep Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Geyvan McMillen kimdir, Balerin, Akademisyen, koreograf

Geyvan McMillen, 1941 yılında Gaziantep‘de doğmuştur. İstanbul‘da yaşamaktadır. Ankara, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümünden mezun olmuştur. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Dame Ninette de Valois‘in öğrencisi olarak uzun yıllar dans etti.

Modern dans eğitimini; 1969 yılında Londra‘da London Contemporary Dance School’dan burs alarak Jane Dudley ve Robert Cohen ile Martha Graham tekniği üzerine 4 yıl eğitim alarak geliştirdi. Ardından 1974 yılında New York‘ta Murce Cunningham’dan burs alarak öğrencisi oldu.

Fransa, Almanya, Avusturya, İngiltere ve Amerika‘da dans festivallerine Dansçı ve Koreograf olarak katıldı ve eserleri sahnelendi.

Modern dansın Türkiye’de 1979 yılından beri gelişmesinde katkıda bulunarak öncülük yapan Geyvan Mc Millen Devlet Opera ve Baleleri bünyesinde çalışmıştır. Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde modern dans dersleri verdi. Ankara Devlet Balesi, İzmir Devlet Balesi, Mersin Devlet Balesi ve İstanbul Devlet Balesi’nde eğitmen ve koreograf olarak çalıştı.

1998-2008 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Programının kuruculuğu ve yürütücülüğünü yapmıştır.

Ulusal sanat organizasyonlarından Europalya ve Habitat’da Dans Direktörlüğü yaptı ve Habitat organizasyonunda Dans Festivali hazırladı. Kültür Bakanlığı Dans Danışmanlığı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Dans danışmanlığı yaptı. Türkiye’de ilk Akademik Modern Dans eğitiminin ve Modern Dans Topluluklarının öncülüğünü yapan Geyvan McMillen’in 40’ı aşkın özgün eseri bulunmaktadır.

Yıllardır ürettiği çeşitli projelerle eserlerini Türkiye ile birlikte, İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, Amerika gibi uluslararası platformlarda sergilemiştir. Eserlerin koreografisi ve video enstalâsyonlarına yoğunlaşan Geyvan Mc Millen, 2005 yılında kurduğu İstanbul Dans Tiyatrosu (İDT+)’nun gösterilerini disiplinler arası sanat etkinliği haline dönüştürmekte ve Türkiye’de dans sanatının gelişmesi topluluk olarak sürdürmeye devam ediyor.

Geyvan McMillen, 1989 yılından beri Türkiye’de yaşayan bir İrlandalı fotograf sanatçısı Paul Mcmillen ile evlidir. Bir kızı vardır.

İlgili Makaleler

Geyvan McMillen hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu