Georges Bizet kimdir

Ad Soyad: Georges Bizet Doğum Tarihi: 25 Ekim 1838 Nereli: Paris Meslekler: Ölüm Tarihi: 03 Haziran 1875

Georges Bizet kimdir, Ünlü Fransız bestecinin asıl adı Alexandre-Cesarleopold Bizet, 1875 yılında Paris’te sahnelenen Carmen adlı operayla tanınmıştır.

Bizet, 1838 yılında müzik öğretmeni babanın ve amatör piyanist olan annenin ilk oğlu olarak dünyaya geldi.

Daha çocuk yaşlarda babasından müzik dersi almak için eve gelen öğrencilerin yanına sokuluyor, onların çalışmalarını büyük bir ilgiyle izliyordu.

Oyuncaklarıyla oynarken işittiği şarkıları söylüyor, ritimlerine uyuyor ve eve özel ders için gelen öğrencilerin şarkı söyleme taklitlerini yapıyordu.

Anne ve babası Bizet’in erken yaşta uyanan müzik yeteneğini gördü ve ilk müzik derslerini babasından almaya başladı.

1844’de 6 yaşında ilkokula başladı.Güzel soprano sesiyle bütün dikkatleri üzerine topladı.3 yıl sonra 9 yaşında Paris Konservatuarı‘na alındı.

Buradaki öğretmenleri arasında Charles Gounod ve Fromental Halevy gibi önemli besteciler vardı.

1855’de daha 17 yaşındayken sınıf arkadaşı Ch.Lecocq ile bir operet yarışmasına katıldı.Yazmış oldukları “Mucize Yaratan Doktor” adlı eserle birincilik ödülünü kazandılar.

Bizet 1857 yılında Paris Konservatuarını “Clovis et Clotilde” adlı kantatı için Büyük Roma Ödülü birinciliğini kazanarak bitirdi.Bu ödül ona iki yılını İtalya’nın Roma kentindeki Fransız Akademi’sinde geçireceği beş yıllık bir resmi burs da sağladı.

İtalya’dan döndükten sonra 1863 yılında yazdığı Büyük Opera türündeki “İnci Avcıları” ve 1866 yılında yazılan “Pert’li Güzel Kız” adlı iki opera, 1872’de Paris’te oynandı fakat beklenen yankıyı yaratamadı.

Bu başarısızlıklara önem vermeyen Bizet bir süreliğine dinlenmek amacıyla Provense sayfiye yerine gitti ve orada ünlü Fransız şair Daudetn’in “Arl’lı Kız” dramı için 1872-1876 yılların arasında “2 L’Arlesienne-Suiten” adlı sahne müziğini yazdı.

Çağdaş Fransız yazarı Prosper Merimee’nin bir öyküsü üzerine “Carmen” adlı başyapıtı yazdı.1875’teki ilk sahnelenişinde skandal yaratan bu yapıt opera tarihinde yeni bir dönem açtı.Carmen skandalının üzüntüsü üzerine Bizet, 3 ay sonra henüz 37 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bazı Eserleri: Mucize Doktor(1856-57), Don Proccopis(1858-59), Ivan IV(1865), Cemile(1871), Do Majör Senfoni(1855), Dört El İçin On iki Parça(1871), Vatan Uvertürü(1873), Küçük Orkestra Suiti(1871)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı