George Clooney kimdir

Ad Soyad: George Clooney Doğum Tarihi: 06 Mayıs 1961 Nereli: Kentucky, Amerika Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

George Clooney kimdir, İrlanda asıllı Amerikalı aktör, yönetmen, prodüktör ve senaryo yazarı. Syriana filmindeki rolüyle oskar ödülünün sahibi olan aktör, yönetmenlik de yapmaktadır. 2005 tarihli filmi Good Night and Good Luck 6 dalda oskar kazanmıştır. Liberal görüşleriyle tanınan Clooney, filmlerinde de politize görünmekten çekinmemektedir. From Dusk Till Dawn, Ocean’s Eleven, O Brother, Where Art Thou? aktörün önemli filmlerindendir.

6 Mayıs 1961’de Amerika’nın Kentucky eyaletinde ellik kraliçesi olan Clooney’in babası Nick Clooney ise gazeteci, American Movie Classics programının sunucusu ve politikacıydı. George Clooney babasının mesleği dolayısıyla henüz çok küçük yaşlardayken setlerde zaman geçirmeye başladı.

Lise eğitimi için Ohio’daki William Mason High School’a devam etmesine rağmen 1979’da Kentucky’deki Augusta High School’dan mezun oldu. Derslere pek ilgisi olmayan Clooney, sporla, özellikle de beysbolla ilgileniyordu.

Aynı yıl eğitimini tamamlamadan bırakacağı Northern Kentucky University’ye kaydoldu ve 1981’de University of Cincinnati’ye devam etti. Ancak bu okuldan da mezun olamadan ayrıldı. Clooney eğitim hayatı boyunca kızlarla ve partilerle fazlasıyla ilgilendiği için başarısız ama popüler bir öğrenci oldu. Beysbol tutkusu devam etmesine rağmen Cincinnati Reds‘lere kabul edilmeyince oyuncu olmaya karar verdi.

Clooney’in aktörlüğe ilk adım atışı kuzeni Miguel Ferrer aracılığıyla gerçekleşti. 1982 yılında Los Angeles‘a taşındıktan sonra filmlerde ufak tefek roller almaya başlayan aktör uzun süre daha iyi bir rol için çabaladı. O dönem The Facts of Life isimli dizide de rol alan aktör, ilk önemli çıkışını ülkenin popüler soap operası Roseanne’de Roseanne Barr’ın patronu Booker Brooks’u canlandırdığı rolüyle gerçekleştirdi. Ardından bir inşaat işçisini canlandırdığı Baby Talk ve sexy bir dedektif rolüyle izleyici karşısına çıktığı Sisters geldi.

1989’da aktris Talia Balsam’la evlendi.

Clooney’in yıldızının parlaması ise 1994’te NBC için hazırlanan er dizisiyle oldu. Anthony Edwards’ın canlandırdığı Dr. Mark Greene’in en iyi arkadaşı ve ortağı rolü için seçilen Clooney, Dr. Doug Ross karakteriyle 1994’ten 2000 yılına kadar E.R.’da oynamaya devam etti.

Clooney, E.R.’a devam ederken, bir yandan filmler için de kamera karşısına geçiyordu. Aktörün, Hollywood’daki ilk önemli rolü Robert Rodriguez’in yönetmenliğini yaptığı ve Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazdığı From Dusk Till Dawn’la oldu. Filmin başarısını Michelle Pfeiffer’la başlıca rolleri paylaştığı One Fine Day ve Nicole Kidman’lı The Peacemaker takip etti.

Clooney, 1993’te Talia Balsam’dan boşandıktan sonra bir daha asla evlenmeyeceğini açıkladı. Ancak Michelle Pfeiffer ve Nicole Kidman aktörün 40 yaşından önce baba olacağına dair 10 bin dolarına bahse girdiler. İki aktris de yanıldı ve ikisi de Clooney’e çekini gönderdi.

1997’de People Magazine dergisi tarafından yılın en seksi erkeği seçildi.

Batman&Robin’den sonra 1998’de, daha sonra bir çok ortak projede birlikte çalışacağı yönetmen Steven Soderbergh’in filmi Out of Sight’ta Jennifer Lopez’le oynadı.

NBC’yle E.R. için yaptığı kontratın bitmesine birkaç hafta kala Three Kings için kamera karşısına geçti.

2000 yılında tamamen film projelerine yoğunlaşmak için diziden ayrıldı.

E.R. sonrasında aktörün başarısı O Brother, Where Art Thou? ve The Perfect Storm gibi filmlerle pekişti.

2001Rrtaklığı start almış oluyordu: Ocean’s Eleven. Rat Pack’in çektiği 60’lı yılların klasiği Ocean’s Eleven’ın yeni versiyonunda birbirinden başarılı aktörlerle kamera karşısına geçti. Oyuncu aynı yıl Soderbergh’le
Section Eight Productions isimli prodüksiyon şirketini kurdu.

2002’de yönetmenlik için kolları sıvayan George Clooney, TV prodüktörü Chuck Barris’in hayatını anlatan otobiyografik yapım Confessions of a Dangerous Mind’ı çekti. Box office’te istenen sonucu getirmeyen film için sinema eleştirmenlerinin ve izleyicilerin düşünceleri de parlak olmadı.

Joel Coen’in Intolerable Cruelty’sinde Catherine Zeta-Jones’la başrolleri paylaşan aktör için bu film de başarı ivmesini yükselten bir yapım olmadı.

2004’te serinin ikinci filmi Ocean’s Twelve için yine aynı ekiple kamera karşısına geçip, Danny Ocean rolüyle izleyicinin yüzünü güldüren bir performans sergiledi.

Senaryosunu Grant Heslov’la birlikte yazdığı ve yönetmenliğini de yaptığı Good Night and Good Luck, akademi tarafından tam 6 dalda onurlandırıldı. Bu aktörün yönetmenlik kariyeri için oldukça önemli bir gelişme oldu.

Aynı yıl Stephen Gaghan’ın yönetmenliğini yaptığı ve Amerika’nın Suudi Arabistan’la ilişkilerini petrol ve silah ekseninde masaya yatırdığı Syriana’daki Bob Barnes rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu oskarının sahibi oldu.

The Good German’dan sonra 2007’de Oceans Thirteen için kamera karşısına geçti.

George Clooney son olarak Amerika’daki gösterim tarihi 28 Eylül olarak açıklanan Michael Clayton’ın hayatını anlatan otobiyografik yapımda rol almıştır.

George Clooney’in babası Nick Clooney bir dergiye verdiği röportajda hayatının yarısında Rosemary Clooney’in kardeşi olarak, diğer yarısında da George Clooney’ın babası olarak bilindiğini söylemiştir.

Hayvanları çok seven aktörün 18 yıldır birlikte yaşadığı Max isimli domuzu 1 Aralık 2006’da ölmüştür. Bud ve Lou isimlerinde iki buldog köpeği vardır.

İlgili Makaleler

George Clooney hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. George Colooney çok başarılı bir aktör.Çok güzel ve sürükleyici filmleri var.Aynı zamanda süper yakışıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu