Frederic Bazille kimdir

Ad Soyad: Frederic Bazille Doğum Tarihi: 06 Aralık 1841 Nereli: Meslekler: Ölüm Tarihi: 27 Kasım 1870

Frederic Bazille kimdir, Resimlerini genelde açık havada çizdiği peyzajlar meydana getirir.

Frederic Bazille, 6 Aralık 1841 tarihinde Fransa, Montpellier’de zengin bir Protestan ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Ressam Eugene Delacroix‘in yaptığı resimleri gördüğünde ondan etkilenip resim eğitimi almak isteyince ailesi Tıp eğitimi de alması şartıyla müsaade etti.

1859 yılında 18 yaşında iken tıp eğitimi almaya başladı, daha sonra da 1862 yılında Paris‘e taşındı. Paris’de Pierre Auguste Renoir ve Alfred Sisley ile tanıştı. Resim eğitimi ile aynı zamanda birlikte eğitimini gördüğü Tıp sınavlarını 1864 yılında veremedi. Bundan sonra da sadece resim ile ilgilendi.

Claude Monet, Alfred Sisley ve Edouard Manet ile yakın arkadaş olan Frederic Bazille, kendi kurduğu stüdyosunda, maddi açıdan sıkıntısı olmadığı için etrafındaki ressam grubuna yer verdi ve resim malzemeleri sağladı. Güç durumdaki arkadaşlarına yaptığı yardımlarla izlenimciler grubunun önemli bir üyesi oldu.

En ünlü eserleri Castelnau Manzarası (Pembe Elbise) 1864, Aile Toplantısı 1867-68, Yaz Mevsiminden Bir Görünüm 1869 sayılabilir.

Frederic Bazille, Fransa-Prusya Savaşı’nın çıkmasından bir ay sonra, Ağustos 1870’te Zouave alayına katıldı. Aynı yılın 28 Kasım günü Beaune-la-Rolande Muharebesi’nde, yaralanan komutanın yerine geçerek birliğin komutasını aldı ve Alman mevzilerine taarruz başlattı. Başarısız olan bu taarruz sırasında iki defa vuruldu ve savaş alanında öldü. Babası birkaç gün sonra cenazesini aldı ve cenaze töreni bir hafta sonra Montpellier’de yapıldı. Bazille’in son eseri yarım kalmış olan Lez Kıyılarından Manzara’dır.

Frederic Bazille, 28 Kasım 1870 tarihinde Fransa, Beaune-la-Rolande’de 29 yaşında ölmüştür.

Montpellier Müzesinde dokuz tablosu vardır. Louvre Müzesi’ndeki tabloları: pembe elbise (1864), fontainebleau ormanı ve ı’ambulance improvisee (1865), aile toplantısı ve renoir’ın portresi (1867), la condamine sokağındaki atölye (1870). önemli iki yapıtı ABD’ dedir: mellon koleksiyonunda yerenci kadın; cambridge’de fogg art museum’da yaz manzarası (1869).

İlgili Makaleler

Frederic Bazille hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu