Franz Fischer kimdir

Ad Soyad: Franz Fischer Doğum Tarihi: 19 Mart 1877 Nereli: Almanya Meslekler: Ölüm Tarihi: 01 Aralık 1947

Franz Fischer kimdir, Alman kimyagerler Franz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak bilinen doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır.

Franz Fischer, 19 Mart 1877 tarihinde Freiburg, Baden, Almanya‘da doğmuştur. Tam adı Franz Joseph Emil Fischer’dır.

Alman kranz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak bilinen doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır. 20 Temmuz 1925’te Franz Fischer ve Hans Tropsch kendi yöntemi için patent başvurusu yaptı. Katı ve gaz yakıtları sıvıya çevirmede kullanılan sistem sanayide kullanılmaktadır. Bu işlem aynı zamanda doğal gaz, biyokütle ve hatta ev çöpünü yakıta dönüştürmek için de uygulanabilir.

Biyoloji alanında ise yağların yapı taşı olan karboksillerin oluşumunu açıklamak için kullanılır. Karboksil, Fischer-Tropsch Tepkimesi ile bir dizi kimyasal tepkime, demir sülfür ve bakır sülfür kimyasallarından yola çıkarak, metan, karbondioksit ve hidrojen gazların katılımıyla oluşur. Fischer-Tropsch Tepkimesinin en uygun sıcaklık aralığı 150-300 °C (302-572 °F) arasındadır.

1936 yılında parafin sentezi (alkan sentezi) geliştirdi.

Franz Fischer, 1913 yılından itibaren 1943 yılına kadar Kaiser Wilhelm Kömür Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu ve ilk direktörü olarak görev yaptı.

Franz Fischer, 1 Aralık 1947 tarihinde Münih, Almanya‘da 70 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
1936 – Wilhelm Exner Madalyası.

İlgili Makaleler

Franz Fischer hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu