Fikri Işık kimdir

Ad Soyad: Fikri Işık Doğum Tarihi: 13 Eylül 1965 Nereli: Babacan, Şiran, Gümüşhane Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

Fikri Işık kimdir, Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanıdır.

Fikri Işık, 13 Eylül 1965 tarihinde Gümüşhane ilinin Şiran ilçesi Babacan köyünde doğmuştur. Babasının adı Tevfik, annesinin adı Mecbure’dir. İlkokula memleketinde başladı ama ailesinin Kocaeli‘ye göç etmesi sebebi ile ilkokul ikinci sınıftan itibaren eğitimine Kocaeli’nde devam etti. İlkokulu Hereke Sümer İlkokulunda, ortaokul ve liseyi İzmit İmam-Hatip Lisesi’ inde tamamladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünü 1989 yılında bitirdikten sonra 1989-1994 yılları arasında İzmit ve İstanbul‘da özel okullarda İngilizce ve matematik öğretmenliği yaptı. Askerlik görevini 1991 yılında kısa dönem olarak Denizli ve İstanbul Harbiye Orduevinde tamamladı. 1994 – 2002 yılları arasında gıda sektöründe faaliyet gösteren iki ayrı aile şirketinde yöneticilik yaptı.

1994-2001 yılları arasında değişik zamanlarda Hereke Lisesinde fahri olarak İngilizce ve son sınıf öğrencilerine üniversiteye yönelik matematik dersleri verdi.

1999 yılında Fazilet Partisinden Hereke Belediye Başkan adayı oldu. 20 Ekim 2001 tarihinde kurucu il başkanı Nihat Ergün Bey’in daveti üzerine Ak Parti Kocaeli kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi ve AR-Ge’den sorumlu il başkan yardımcısı olarak göreve başladı. 22 Haziran 2003 tarihinde Ak Parti Kocaeli 1. Olağan İl Kongresinde il başkanlığına seçildi. 15 Nisan 2006 da yapılan 2. Olağan İl Kongresinde il başkanlığı görevine ikinci kez seçildi.

22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde Ak Parti Kocaeli Milletvekili olarak seçildi.

23. ve 24. Dönemlerde Ak Parti’den Kocaeli Milletvekili olarak TBMM‘ne girdi. 31 Ocak 2013 tarihinde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığına seçildi. 31 Ocak 2013 tarihinden 26 Aralık 2013 tarihine kadar T.B.M.M. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürdü.

25 Aralık 2013 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın hükûmeti kurma görevini vermesinin ardından 29 Ağustos 2014 tarihinde Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde yine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevine devam etti.

Fikri Işık, ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kızılay, Yeşilay, Ayışığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği, KİHMED gibi sivil toplum kuruluşlarının üyesidir.

Fikri Işık, evlidir ve 4 çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Fikri Işık hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu