Evan Spiegel kimdir

Ad Soyad: Evan Spiegel Doğum Tarihi: 04 Haziran 1990 Nereli: ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Evan Spiegel kimdir, İş adamı, İnternet Girişimcisi

Amerikalı internet girişimcisi. Kurucuları arasında olduğu Snapchat‘in icra kurulu başkanıdır.

Evan Spiegel, 4 Haziran 1990 tarihinde Los Angeles, Kaliforniya, ABD‘de Melissa Ann Thomas ve John W. Spiegel çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Evan Thomas Spiegel’dir. Caroline Spiegel, Lauren Spiegel adlarında iki kardeşi vardır. ABD’nin batı sahilindeki Los Angeles bölgesinde ve Malibu’nun hemen doğusunda yer alan Pacific Palisades’de büyüyen Spiegel, iki avukatın en büyük oğlu. Annesi ve babası, Spiegel henüz lisedeyken boşanmış.

Evan Spiegel Stanford Üniversitesinden mezun oldu.

Evan Spiegel, Stanford Üniversitesinde okurken Reggie Brown ve Bobby Murphy ile tanıştı ve birlikte Snapchat‘in altyapısını 2011 yılında yaptılar. Evan Spiegel’e Snapchat’i yaratma fikri, Stanford Üniversitesi’nde okuduğu dönemde, pazarlama dersinde gelmiş. İleride size sorun yaratabilecek “sakıncalı” fotoğrafları Facebook’tan silmenin zorluklarından bahseden arkadaşlarını hatırlayan Spiegel, konuyu derinleştirmek istemiş. Yanına sıra arkadaşı Bobby Murphy’yi alarak, insanların çekinmeden aralarında komik, matrak, sakıncalı “selfie” portrelerini paylaşabileceği ve fotoğrafın hiçbir iz bırakmadan yok olacağı bir uygulama hayal eden Spiegel, projesini hayata geçirmiş.

Spiegel’in 2011 yılında yarattığı uygulama, Stanford kampüsünde büyük bir heyecanla karşılanmış ve kısa sürede kampüs servuygulama haline gelmişti. Beklenmedik başarı karşısında oldukça şaşırdığını belirten ve eğitimini yarıda bırakarak Snapchat için yatırımcı arayışına girdiğini söyleyen Spiegel, bankacıların kendileriyle dalga geçer gibi konuştuğunu anlatıyor: “Bütün yatırımcılar bize aynı şeyi söylüyordu: “Hayatımızda duyduğumuz en saçma fikir!”. Aldığı ret cevaplar karşısında yılmadı.

Snapchat’in değeri 2016 yılı için yaklaşık 20 milyar dolar!

Evan Spiegel, 2015 yılından beri Miranda Kerr ile olup 2016 yılında evlenmeye karar vererek nişanlanmışlardır.

Forbes’e göre Evan Spiegel’in 2016 yılında şahsi serveti 2,1 milyar dolardır.

İlgili Makaleler

Evan Spiegel hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu