Emmanuel Macron kimdir

Ad Soyad: Emmanuel Macron Doğum Tarihi: 21 Aralık 1977 Nereli: Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Emmanuel Macron kimdir, Emmanuel Macron, 21 Aralık 1977 tarihinde Amiens, Fransa‘da doğmuştur. Tam adı Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron’dır. Babası bir nörolog, annesi pediatrist’dir. Kendisinden iki yaş büyük erkek kardeşi ve 5 yaş küçük kız kardeşi vardır. Macron, küçüklüğünde piyano dersi aldı. İlk eğitimini Cizvit ve Katolik kilisesinin kontrolündeki okullarda alan Macron, daha sonra abisi ile birlikte Paris‘te lise ve üniversiteyi okudu. Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi’nde, Siyasi Etüdler Enstitüsü’nden siyaset bilimi diploması aldı. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nden 2001’de mezun oldu, 2002-2004 yıllarında Ulusal İdare Okulu’nda (ENA) eğitim gördü. 10 yıl Amiens konservatuvarında piyano eğitimi almıştır.

2004 yılında (ENA)Ulusal İdare Okulu’ndan mezun olduktan sonraacron’un yolları bu süreçte, 1980’den bu yana “Fransa siyasetinin gizli gücü” olarak görülen ekonomist ve yazar Jacques Attali ile kesişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy‘ye ekonomi alanında bir reform paketi raporu hazırlayan Attali, Macron’u yardımcısı olarak yanına aldı. Fransa yönetiminin “akıl hocası” Attali ile tanışması sonrasında devlet memurluğundan istifa eden Macron, kariyerini özel sektörde devam ettirerek Rotschild Bankasında işe girdi. 2008 yılında Rothschild & Cie grubunda ticari bankacı olarak görev aldı.

Emmanuel Macron, 2007 yılında Brigitte Trogneux ile evlendi.

Yurttaşlar Hareketi’nde (MDC) militanlığa başlayan Emmanuel Macron, 2001 yılında Sosyalist Parti’ye katıldı ve 2006-2009 yıllarında etkin oldu. 2006 yılından itibaren Jean Jaurès Vakfı’nda görev almış ve aynı yıl Jean-Pierre Jouyet aracılığıyla François Hollande ile tanıştırılmış ve 2010’dan itibaren Hollande’ın yakınında yer almıştır.

15 Mayıs 2012‘de François Hollande‘ın cumhurbaşkanı seçildiğinde cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcısı oldu ve 30 Ağustos 2014’ten geçerli olmak üzere Temmuz 2014’te bu görevden ayrıldı.

Emmanuel Macron, 2. Manuel Valls Hükümeti’nde 24 Ağustos 2014 – 30 Ağustos 2016 tarihleri arasında Fransa Ekonomi, Sanayi ve Dijital Ekonomi Bakanı olarak görev yaptı. 2016’nın nisan ayında isim ve soy isminin baş harfleriyle başlayan En Marche (Yürüyüş) Hareketi’ni kuran Macron, aynı yıl ağustos ayında da Ekonomi Bakanlığından istifa ederek cumhurbaşkanlığı seçimleri için bağımsız adaylığını ilan etti.

23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak Fransa‘daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuştur. 23 Nisan 2017 günü yapılan İlk tur sonucunda Marine Le Pen ile ikinci tura kalmıştır.

7 Mayıs 2017 tarihinde yapılan 2.tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Fransa‘nın 8. cumhurbaşkanı oldu.

İlgili Makaleler

Emmanuel Macron hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu