Ekrem Keleş kimdir

Ad Soyad: Ekrem Keleş Doğum Tarihi: 1958 Nereli: Konya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ekrem Keleş kimdir, 31 Temmuz 2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in emekliye ayrılmasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’na vekaleten getirildi.

Ekrem Keleş, 1958 yılında Konya‘nın Seydişehir ilçesinde doğmuştur. 1977 yılında Konya İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nünde okuyarak 1981 yılında mezun oldu. Daha sonra da 1985 yılında Haseki Eğitim Merkezi 4. Dönem Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursu’ndan mezun oldu ve ardından 1988 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yüksek lisansını yaptı.

1994 yılında “İslam Hukukunun Kaynağı Olarak İcma” konuversitesi’nde tamamlayan Ekrem Keleş, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı olarak 1985-2005 yılları arasında görev aldı.

Mekke-i Mükerreme’de Din Hizmetleri Ataşeliği görevini 2005-2008 yılları arasında sürdürdü ve ardından 29 Ağustos 2008 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği’ne seçildi ve Kurul Başkan Vekilliği’ne getirildi.

Bir süre sonra Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdürürken ve namaz vakitlerinin oluşmadığı yerlerde vakitlerin belirlenmesi üzerine uzun çalışmalar yapan Ekrem Keleş 30 Aralık 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Ekrem Keleş, Arapça ve Fransızca bilmektedir.

Ekrem Keleş, 31 Temmuz 2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez‘in emekliye ayrılmasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’na vekaleten getirildi.

Kitapları :
Haccı Anlamak, (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile bişkanlığı yayını.
Kutsal İklimde Dua (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile birlikte).
Umre Rehberi (Haccı Anlamak kitabından Umre için uyarlama).
Umre Duaları (Kutsal İklimde Dua kitabının umreye uyarlanmış şekli).
En Güzel Örneğin Aile Hayatı, ‘En Güzel Örnek Hz. Peygamber’ kitabı içinde, Türkiye Diyanet Vakfı Yayını, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte).
En Güzel Örneğin Çocuk Sevgisi/ ‘En Güzel Örnek Hz. Peygamber’ kitabı içinde, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte) Türkiye Diyanet Vakfı Yayını.
Ailenin Din Kılavuzu, Seha Neşriyat, (Dr. Muzaffer Şahin ile birlikte).

Makale ve tebliğleri :
2004 – Dini Nikah’ Adı Altında Yapılan Gayr-ı Resmi Nikah Akdinin Tahkim Yoluyla Sona Erdirilmesi (Toplumumuzda Yaşanan Güncel Bir Sorunun İslam Hukuku Çerçevesinde Tahkim Yoluyla Çözümü Üzerine Bir Deneme) Marife Dergisi
2002 – Rü’yet-i Hilal Meselesi, Marife Dergisi,
Kurbanın Hükmü Konusunda Mukayeseli bir İnceleme, Diyanet İlmi Dergi.
2006 – Hacda Kadınların Durumu, Hac Sempozyumuna sunulan tebliğ
2007 – Hac Sempozyumu Tebliğ ve Müzakereleri, Diyanet İşleri Başkanlığı yayını

İlgili Makaleler

Ekrem Keleş hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu