Durdu Özbolat kimdir

Ad Soyad: Durdu Özbolat Doğum Tarihi: 06 Şubat 1962 Nereli: Burdur Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Durdu Özbolat kimdir, Durdu Özbolat, 6 Şubat 1962 tarihinde Burdur, Bucak’da doğmuştur. Aslen Kahramanmaraş Afşinlidir. Babasının adı Ali, annesinin adı Hatice’dir. Lise mezunudur.

Durdu Özbolat, siyaluk ve sürgünler nedeniyle hak kazandığı üniversitelere devam etmesi mümkün olmamıştır. Ancak; Sanat Tarihi, Arkeoloji, Türkiye Tarihi üzerine yaptığı çalışmalarını sürdürmekte, İktisat eğitimine ise akademik düzeyde devam etmektedir.

Çankaya Belediyesinde değişik kademelerde çalıştı. Çankaya Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Siyasi hayatına 1984’te SODEP ve ardından da SHP‘de devam etti. 1996’da CHP Çankaya İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004’te Çankaya Belediyesi Meclis Üyeliği ve Çankaya Belediyesi Grup Başkan Vekilliği görevlerini yürüttükten sonra, 2007‘de CHP Kahramanmaraş Milletvekili olarak seçildi.

Ankara‘da Özel İlkem Kolejini kurdu. Rüzgâr enerjisi, eğitimcilik, madencilzm alanlarında faaliyet yürüten Özbolat Şirketler Grubunda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Bilsev Vakfı Üyeliği, İlkem Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevleriyle birlikte, Anadolu Barış Üniversitesi projesini de yürüten Özbolat, yoksul ve başarılı öğrencileri desteklemeyi sürdürerek eğitim alanına önemli katkılarda bulundu.

Birgün Gazetesi kurucularından olan Özbolat, aynı zamanda İnsan Hakları Derneği Üyesi, Toplumsal Araştırmalar Vakfı Başkan Vekili, Halkevleri Merkez Yönetimi Üyesi ve Devrimci 78’liler Derneği üyesidir.

Uluslararası Ödül Birliği (Moskova, Rusya) “Şeref ve Vicdan Nişanı”, Avrupa Üniversitesi (Hannover, Almanya) “Fahri Doktora” ve “Fahri Profesör” unvanları, Vektör Uluslararası İlim Merkezi (Bakü, Azerbaycan) “Türk Dünyasına Hizmet Uluslararası Altın Madalyası” ile taltif edildi.

22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde 23. Dönemde Kahramanmaraş CHP Milletvekili seçildi.

Durdu Özbolat, Elif hanım ile evlidir. Ezgi Seda ve Eda adında iki kızı vardır.

2012’de Yurt Gazetesi‘ni, 2013’te Bağımsız Dergisi’ni ve 2014’te Sokak TV’yi yayın hayatına sokarak muhalif basına yeni bir soluk kattı.

23. Dönemde önseçimle, 24. Dönemde de eğilim yoklamasıyla CHP Kahramanmaraş Milletvekili seçilen ve halen Parti Meclisi Üyesi olan Özbolat, Nisan 2014’te atandığı CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Yurtiçi Örgütlenmelerde yardımcı olarak atandı.

İlgili Makaleler

Durdu Özbolat hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu