Douglas MacArthur kimdir

Ad Soyad: Douglas MacArthur Doğum Tarihi: 26 Ocak 1880 Nereli: ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: 05 Nisan 1964

Douglas MacArthur kimdir, II. Dünya Savaşı sırasında Güneydoğu Pasifik Bölgesi Yüksek Komutanlığı görevini yaptı. 2 Eylül 1945 tarihinde Missouri savaş gemisinde Japonya‘nın teslim belgesini imzaladı.

Douglas MacArthur, 26 Ocak 1880 tarihinde Little Rock, Arkansas, ABD‘de Arthur MacArthur’la Mary Hardy MacArhur’un üçüncü oğlu olarak doğmuştur. Babası Filipinler‘de askeri valilik yapmış bir generaldi. 1903 yılında West Point’teki ABD Askeri Akademisi’nden sınıf birincisi olarak mezun oldu.

Douglas MacArthur, 1904 yılında Filipinler’de, 1905 yılında Kore ve öteki Doğu Asya ülkelerinde görev yaptı. 1917-1919 yılları arasında 1. Dünya Savaşı‘nda ünlü 42. Piyade Tümeni’ni oluşturdu, albay rütbesiyle ve tümeniyle 1917 yılında Fransa‘ya gönderildi. Fransa’daki çarpışmalara katıldı ve savaşı izleyen Ren işgali sırasında kurmay başkanlığı ve tugay komutanlığı yaptı. 1918 yılında generalliğe yükseltildi.

1919-1922 yılları arasında West Point‘te Askeri Akademi başkanlığı yaptı. 1922-1930 yılları arasında ABD ve Filipinler’de çeşitli görevler yaptı. 1925 yılında tümgeneral oldu. 1930 yılında Başkan Herbert Clark Hoover tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirildiğinde, o güne kadar bu göreve a) sıfatını kazandı.

ABD Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanlığı sırasında, Birinci Dünya Savaşı‘nın yaklaşık 15 bin emekli askeri savaş tazminatlarını almak için Washington’a yürüyünce askeri güç kullandı. Kara Kuvvetleri Komutanı olarak 5 yıl görev yapan MacArthur’un Savaş Gazilerinin Washington’da düzenlediği bir hak arayışı gösterisini zorla bastırmada aktif rol alması tepki çekti. Yaklaşık 15.000 gazinin bonoların ödenmesi için düzenlediği gösteride polis etkisiz kalınca, Başkan Herbert Clark Hoover başkentin gazilerden temizlenmesi görevini General MacArthur’a vermiş, üniformalı MacArthur, 28 Temmuz 1932’de yanında o sıralarda binbaşı rütbesindeki Dwight David Eisenhower olduğu halde komutayı eline almış ve gazileri kentten söküp atmıştı.

General Douglas MacArthur, 27 Eylül 1932 tarihinde Dolmabahçe sarayında Mustafa Kemal ATATÜRK ile görüştü.

Douglas MacArthur, 1935 yılında Filipinler’e askeri danışmanlığa gönderildi.

Douglas MacArthur, Aralık 1937 ayında Jean Faircloth ile evlendi. Tek oğlu olan Arthur ertesi yıl Manila’da doğdu.

1937 yılında ABD Ordusu’ndan emekli olmasına karşın, Filipin Ordusu’nda askeri danışmanlığını sürdürdü. İkinci Dünya Savaşı‘nda 1941 yılında Japon tehlikesi belirince, 61 yaşındaki eski asker, Temmuz 1941’de Uzakdoğu’da yeni oluşturulan ABD Ordusu’nun komutanlığına çağrıldı.

1942 yılında Japon saldırısıyla Bataan’a çekilerek üstün Japon güçlerine karşı ABD ve Filipinler birlikleriyle üç ay dayandıktan sonra, Başkan Franklin Roosevelt‘in buyruğuyla Avustralya‘nın Melbourne kentine gönderildi. Ayrılırken ünlü sözünü söyledi: “Başarıp geri döneceğim!” Aynı yıl onur madalyasıyla ödüllendirildi ve Güneydoğu Pasifik Bölgesi Yüksek Komutanlığı’na atandı.

Komutasında Avustralya birlikleriyle Yeni Gine Adası’nın stratejik limanı Port Moresby’yi Japonların almasını engelleyip, karada da ilerlemelerini durdurdu (1942). 1943’te onun yardımıyla Müttefikler, Yeni Gine’nin güneydoğusundan Japonları sürerek denetimi ellerine aldı. Soloman Adaları zincirinden ilerleyerek, Amiral Adaları’nı ele geçirdikten sonra 1944’te Japon üssü Rabaul’u susturdu.

Aynı yıl Filipinler’in merkezindeki Leyte Adası’na birlikleriyle indi ve iki yıl önce verdiği sözünü tuttu. Aynı yıl Mindoro Adası’nı işgal etti ve beş yıldızlı Ordular Komutanlığına yükseltildi. 1945‘te Luzon ile Manila ve Corregidor’u da ele geçirdi.

2 Eylül 1945 tarihinde Japonya‘nın koşulsuz teslim olması üzerine Japonya’daki Müttefik Güçler Yüksek Komutanlığına getirildi. 2 Eylül 1945’te Tokyo Körfezi’ndeki Missouri savaş gemisinde Japonya’nın teslim belgesini imzaladı. Aynı yıl Tokyo‘da askeri üssünü kurdu. Japonya‘daki askeri idarenin tek başkanı durumuna girerek devlet idaresi, eğitim, endüstri alanlarında birçok yenilikler yaptı. Çalışkalkının, İmparator Hirohito‘nun saygısını kazandı.

Beş yıl sonra, Kuzey Kore Güney Kore‘yi işgal etti. Birleşmiş Milletler, Güney Kore’ye destek verme sözü verince MacArthur da işgale karşı koymakla görevlendirildi. 1950 yılında başkan Harry Truman onu, Kuzey Kore’ye karşı savaşan Güney Kore’ye yardım etmesi için Birleşmiş Milletler Komutanı olarak bu ordunun başına getirdi. Şubat 1951‘de Türk Tugayı‘nın karargâhını ziyaret ederek, kahramanlıklarını gördüğü Türk subaylarına Birleşmiş Milletler Liyakat Madalyalarını bizzat taktı. Ayrıca, başarılı muharebelerinden dolayı Türk Tugayı’na Amerikan Kongresince verilen Mümtaz Birlik Nişanı ve beratını Türk Tugayı Komutanı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı‘ya teslim etti. Bu vesileyle yaptığı konuşmada, 20 sene önce Ankara‘ya gelip Atatürk ile tanıştığını anlattı. Ayrıca, kendisinin Birleşmiş Milletler Orduları Komutanlığı Karargâhındaki haritalarda Türk Tugayının kısaca “BBB” harfleriyle, yani “Bravest of the Braves Brigade” (Cesurların En Cesuru Tugay) olarak ifade edildiğini söyledi. Türk birlikleriyle ilgili tek şikayetinin, sahadaki birlik komutanlarının kendi inisiyatiflerini kullanarak, detayları verilen talimatları bazen göz ardı etmeleri ve istenen neticeye daha değişik yollardan ulaşmaları olduğunu belirtti. 38. paraleli geçerek Yalu Irmağı boyunca ilerlediyse de, Çin Halk Cumhuriyeti’nin savaşa katılmasıyla 38. paralele dönmek zorunda kaldı (1951). Daha geniş atılımlar önerisi ABD Başkanı Harry Truman‘a ters düşünce görevinden alındı. Yerine General Matthew B. Ridgeway atandı.

Kore Savaşı sırasında ABD Başkanı olan Harry Truman, Kore Savaşı‘nın Kore sınırları içerisinde cereyan etmesini ve Çin ile doğrudan karşı karşıya gelinmemesini savunuyordu. Böylece, Truman olası bir 3. Dünya Savaşı‘ndan kaçınmak istiyordu. General MacArthur ise, Çin’e saldırılmasını ve gerekirse atom bombası kullanılmasını talep ediyordu.

ABD’den ayrıldıktan 15 yıl sonra dönmüş oldu. Askeri kahraman dünyada pek az kimseye yapılmış büyük bir sevgi, hayranlık gösterileriyle karşılandı. ABD şehirlerindeki karşılama programları bir hafta devam etti. Bunlardan en görkemlisi New York‘taydı. Manhattan Caddesi’nde toplanan insanların sayısı 7,5 milyon tahmin ediliyordu. Arabasının geçtiği yerlere bakan apartmanlardan aşağıya konfeti yağmuru yağıyordu. Konfeti bulamayanlar kağıt parçaları atıyorlardı. Kağıt bulamayanlar ise, telefon kulübelerindeki rehberlere el koymuşlar, MacArthur’un arabasının üstüne rehberlerin sayfalarını yağdırıyorlardı !..

Birleşmiş Milletler Kuvvetleri Komutanlığı’ndan azledilip, emekliliğe sevkedildiği dönemde Douglas MacArthur, şu veda konuşmasını yaptı;

1952 yılında muhafazakar Cumhuriyetçi Parti çevreleri Douglas MacArthur’un başkan adayı olmasını sağlamak için yoğun girişimlerde bulundularsa da bunu başaramadılar. 1952 yılındaki Başkanlık seçimlerinde II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı olan arkadaşı Dwight David Eisenhower Başkan seçildi.

Douglas MacArthur, 1952 yılında Remington Rand Inc.’in yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. New York kentinde sakin bir yaşam sürdürdü. General Douglas McArthur askerlik yaşamı boyunca üzerinde hiç silah taşımamıştır.

1963 yılında Réminiscences (Anılar) adlı kitabını yayınladı.

Douglas MacArthur, 5 Nisan 1964 tarihinde ABD, Washington, D.C.‘de 84 yaşında ölmüştür.

Katıldığı Savaşlar :
I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Kore Savaşı.

İlgili Makaleler

Douglas MacArthur hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu