Derya Alabora kimdir

Ad Soyad: Derya Alabora Doğum Tarihi: 19 Ağustos 1959 Nereli: İstanbul Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Derya Alabora kimdir, Salkım Hanımın Taneleri, Masumiyet ve Adem’in Trenleri gibi ödüllü sinema yapımlarında rol almış olan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Kendisi gibi oyuncu olan Uğur Yücel ile evli olan Alabora, son olarak sevilen gençlik dizisi ES-ES’de rol almıştır.

Derya Alabora 19 Ağustos 1959 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Tiyatro bölümünden 1982 yılında mezun olmasının ardından Bursa Devlet Tiyatroları bünyesine geçen oyuncu, burada bir yıl kadar çalıştıktan sonra istifa etti.

Devlet tiyatrolarından ayrılmasının ardından çeşitli özel tiyatrolara çalışan Alabora, aralarında Jean Gennet’in Balkon, Özen Yula’nın Ay Tedirginliği ve Bryony Lavery’nin Frozen’ının da bulunduğu pek çok oyunda yer aldı. Tiyatro Grup’un kurucu kadrosunda bulunan Alabora, DOT ve garajistanbul tiyatrolarında sahne aldı.

1987 yılında rol aldığı Bir Kırık Bebek adlı filme beyazperdedeki ilk rolünü oynayan Alabora, 1998 yılında rol aldığı ve yönetmen Çağan Irmak’ın çıkışını gerçekleştirdiği kısa film olan Bana Old and Wise’ı Çal’da Erkan Can ile beraber kamera karşısına geçti.

Alabora’nın sinemada doruk noktaya ulaştığı film ise Zeki Demirkubuz iimzasını taşıyan Masumiyet oldu. Bu filmde canlandırdığı hayat kadını Uğur karakteri ile aralarında Ankara Film Festivali ve Antalya Film Şenliği’nin de bulunduğu çok sayıda ödül kazandı.

Salkım Hanımın Taneleri, Yengeç Sepeti, Ademin Trenleri gibi pek çok başarılı sinema filminde rol alan Alabora, 1996-2001 yılları arasında gösterimde kalan T.V. dizisi Şaşıfelek Çıkmazı ile televizyon izleyicilerinin de beğenisini kazandı. Alabora, son olarak 20092010 yılları arasında yayınlanan gençlik dizisi ES-ES’de Selmin karakterini canlandırdı.

İnsan ve hayvan hakları, düşünce özgürlüğü gibi konularda çalışmalar yapan Alabora, 2009 yılında hayvan haklarının korunmasıyla ilgili çekilen kısa film Ezber’de rol aldı.

Kendisi gibi oyuncu olan Uğur Yücel ile 1983 yılından bu yana evli olan Alabora, bu evlilikten Can adlı bir çocuğa sahiptir.

Ödülleri

Bir Kırık Bebek

1. Ankara Film Şenliği, 1988 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Yengeç Sepeti

7. Ankara Film Festivali, 1995 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

31. Antalya Film Şenliği, 1994 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Masumiyet

11. Adana Altın Koza Film Şenliği, 1997 – En İyi Kadın Oyuncu

10. Ankara Film Festivali, 1998 – En İyi Kadın Oyuncu
34. Antalya Film Şenliği, 1997 – En İyi Kadın Oyuncu

20. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1998 – En İyi Kadın Oyuncu

ÇASOD Ödülleri, 1998 – En İyi Oyuncu

Balkon (Tiyatro Stüdyosu)

2. Afife Tiyatro Ödülleri, 1998 – Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu

Adem’in Trenleri

40. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, 2008 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Pandora’nın Kutusu
3. Yeşilçam Ödülleri, 2010 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

İlgili Makaleler

Derya Alabora hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu