Cahit Atay kimdir

Ad Soyad: Cahit Atay Doğum Tarihi: 1925 Nereli: Çorum Meslekler: Ölüm Tarihi: Ağustos 2012 Burcu:

Cahit Atay kimdir, Oyunlarının konularını Anadolu köy ve kasaba hayatından alır.

Cahit Atay, 1925 yılında Çorum‘da doğmuştur. Babası öğretmendi. Lisede Öğrenimini tamamlayamadan okuldan ayrıldroloji memurluğu yaptı. Gezici tiyatro topluluklarında çalıştı. Bazı arkadaşları ile Yurt Tiyatrosu adı altında gezgin bir tiyatro kurdu. Bir dairede desinatör olarak çalıştı ve desinatörlük görevinden emekli oldu. Emekli olunca İzmir, Karşıyaka’ya yerleşti.

İlk tiyatro oyun yazarlık denemesini halkevlerinde oyun sergileyen amatör tiyatro toplulukları için yazarak yaptı. 1950 yılından sonra da TRT Ankara radyosu için oyun yazmaya başladı. Yazdığı oyunlar Devlet Tiyatrrosu ve birçok topluluk tarafından sergilendi.

İlk oyunu “Pervaneler” Devlet Tiyatrolarında 1959 yılında oynandı.

1960-1970 döneminin başarılı oyun yazarlarından biri olan Cahit Atay, konularını köy ve kasaba yaşamından alarak “tarla, su, kan davası, kuraklık” gibi doğa ve kişi ilişkileri içindeki insanı sahneye getirdi.

Tiyatro oyunculuğuna heveslendi ve hem oyun yazarı hem de oyuncu oldu. Bir ara sinema oyunculuğu da denedi. Kuma ve Sultan Gelin gibi bazı filmlerde yardımcı roller aldı. Daha çok tiyatro oyunları ile dikkat çekti.

Uzun yıllar İzmir Karşıyaka’da yaşadı. Son günlerini Çanakkale‘nin Biga ilçesinde geçirdi.

Cahit Atay, Ağustos 2012 yılında 87 yaşında Çanakkale’nin Biga ilçesinde ölmüştür. Uzun yıllar Karşıyaka’da yaşadığı sokağa onun adı verilmiştir.

Ölümünden sonra Karşıyaka Belediyesi Geleneksel Cahit Atay Liselerarası Tiyatro Şenliği düzenlemeye başladı. İzmir Karşıyaka’da gelenekselleşmiş onun adını taşıyan liselerarası tiyatro şenliği yapılmaktadır.

Eserleri :
1959 – Pervaneler
1961 – Pusuda
1961 – Sahildeki Kanepe
1962 – Hamdi ve Hamdi
1962 – Karaların Memetleri
1964 – Ana Hanım- Kız Hanım
1964 – Ormanda
1965 – Sultan Gelin
1966 – Kırlangıçlar
1967 – Palabıyık
1968 – Gültepe Oyunları
1970 – Geristanda Var Bir Polis
1971 – Evlenemeyenler ve İnsanlık Ölmedi Ya
1974 – Kuma
1975 – Amele Hıdır
1994 – Godot’yu Beklemezken

Cahit Atay hakkında yapılan aramalar

Cahit Atay, Cahit Atay biyografi, Cahit Atay hayatı, Cahit Atay nereli, Cahit Atay kimdir, Cahit Atay eşi, Cahit Atay kaç yaşında, Cahit Atay fotoğrafları

İlgili Makaleler

Cahit Atay hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu