Burhan Özfatura kimdir

Ad Soyad: Burhan Özfatura Doğum Tarihi: ?? ?? 1943 Nereli: Mustafakemalpaşa, Bursa Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Burhan Özfatura kimdir, İki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.

Ömer Burhan Özfatura, 1943 tarihinde Bursa Mustafakemalpaşa’da doğmuştur. Fakir bir ailede büyüdü. Babası Ahmed Zihni, annesi Vahide hanımdır. Mustafa Necati Özfatura, Abdullah Necati Özfatura, adlarında abisi vardır.
1937- 1940 arasında bir yaşlarında Burhan ve Mualla isimli kardeşleri vefat etti.
Devlet parasız yatılı okullarında okudu.

1964 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (Mekteb-i Mülkiye) bitirdi. 1973-1974 yıllarında Belçika‘da KDV konusunda yüksek lisans ihtisası yaptı.

Maliye Bakanlığı hesap uzmanlığı, İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı, İzmir Defterdarlığı, öğretim görevliliği, Başbakanlık Müşavirliği, Yeminli Mali Müşavirlik yaptı. 1966 yılında İzmir Grubu’na tayin edildi.

1968-1970 yıllarında Mardin, Cizre, Nusaybin‘de Seyyar Jandarma olarak askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı görevine getirildi. 1973-1974 yıllarında Belçika‘da KDV konusunda ihtisas yaptı ve İzmir Defterdarlığı’na tayin edildi. 2 yıl bu görevde kaldı.

Siyasi baskılar sebebiyle defterdarlıktan ayrıldı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Ücret Sistemleri konusunda master, İşgücü Planlaması konusunda doktora yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesinde 9 yıl öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

Süleyman Demirel, 1979 yılında Başbakanlık Müsteşarlığı’na getirdiği Turgut Özal‘a yeni bir ekonomik istikrar programı hazırlama görevi vermiş ve bu program kısa sürede hazırlanmıştı. Turgut Özal‘ın öncülüğünde uygulamaya başlanan 24 Ocak 1980 Kararları’nda Burhan Özfatura vergi uzmanı olarak görev aldı. 1989 yılından itibaren bir yıl süreyle Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptı ve emekli oldu. Yeminli Mali Müşavir olarak danışmanlık da yaptı.

ANAP‘ın kuruluşundan sonra 1984’te yapılan ilk yerel seçimde ANAP adayı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 1989 yılında CHP‘li Yüksel Çakmur karşısında seçimleri kaybetti. 1994 yılında bu sefer DYP adayı olarak yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

15 Aralık 1986 tarihinde “Tansaş” İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kurdu.

199ıraktıktan sonra Ankara‘da iki, Bursa‘da da bir firmanın finans ve yönetim danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Yeni Asır, Dünya, Ege Haber ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Burhan Özfatura, Emine Birsen Özfatura ile evlidir. Fatih, Zeynep ve Esra adlarında üç çocuğu vardır.

Burhan Özfatura hakkında yapılan aramalar

Burhan Özfatura, Burhan Özfatura biyografi, Burhan Özfatura hayatı, Burhan Özfatura nereli, Burhan Özfatura kimdir, Burhan Özfatura eşi, Burhan Özfatura kaç yaşında, Burhan Özfatura fotoğrafları

İlgili Makaleler

Burhan Özfatura hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu