Burcu Soysev kimdir

Ad Soyad: Burcu Soysev Doğum Tarihi: 1974 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Burcu Soysev kimdir, Burcu Soysev, 1974 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesi Güngör Soysev, babası bestekar İlgün Soysev‘dir. Tayfun adında bir erkek kardeşi vardır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini TED. Ankara Koleji’nde tamamladı. Ortaokul ve lise Döneminde, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Yarı Zamanlı statüde eğitim gördü.

Prof. Muzaffer Arkan‘ın şefliorosu ve aynı zamanda kurucularından biri olduğu Orfeon Oda Korosu’nda söyledi.

Burcu Soysev, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Ana Sanat Dalı giriş sınavlarını kazandı fakat ailevi nedenlerle bölüme devam edemedi ve aynı yıl kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etmek durumunda kaldı. Fakülteyi bitirerek avukatlık stajını tamamladı.

Ancak müzisyen olma isteği ağır bastı ve 2002 yılında birincilikle girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden sınıf atlayarak, üç yılda Opera-Şan Ana Sanat Dalı birincisi ve Müzik Fakültesi ikincisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini de aynı üniversitede tamamayatı boyunca Gülşen Kocaay, Keriman Davran, Nilgün Akkerman, Suna Korat, Pekin Kırgız, Oylun Erdayı ve Eralp Kıyıcı ile çalışmıştır.

2000-2013 yılları arasında Ankara Devlet Operası‘nda misafir sanatçı olarak çalışan Burcu Soysev, Eylül 2011‘de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nın açtığı öğretim görevlisi sınavlarını kazanarak kurumda Öğretim Görevlisi ve Şan Ana sanat Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ocak 2013‘te Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı Soprano Kadro sınavlarını birincilikle kazanan Burcu Soysev, tercihini sanatçı olmaktan yana kullanarak İstanbul Devlet Operası‘ndaki görevine başlamıştır.

Halen İstanbul Devlet Operasında soprano olarak görev yapmakta olan Burcu Soysev, Üniversitelerarası Kurul tarafından düzenlenen Doçentlik Sınavı’nın iki aşamasında da (Eser İnceleme ve Sözlü Aşama) başarılı bulunarak 4 Ekim 2013 tarihinde Opera Şarkıcılığı dalında ‘Doçent’ ünvanı almıştır.

Burcu Soysev, ayrıca, Hüseyin Çebi‘nin müziklerini yaptığı, Şebnem Özsaran‘ın sahneye koyduğu ‘Mutlu Prens’ adlı çocuk müzikalinde de başrol olan ‘Kırlangıç’, M. Erdoğan’ın çocuk operası Pamuk Prenses’te ‘Pamuk Prenses’, Ankara Devlet Operası’nca sahneye konan Giuseppe Verdi‘nin Nabucco operasında ‘Anna’, Giacomo Puccini‘nin Gianni Schicchi operasında ‘Nella’, ve Sabahattin Kalender‘in Cem Sultan operasında ‘Natalie’ rollerini üstlenmiştir, Ankara ve İstanbul Devlet Operalarınca görevlendirilerek pek çok konserde solist olarak yer almış, görev yaptığı süre içinde sahneye konan bütün korolu eserlerin de korosunda görev yapmıştır.

İlgili Makaleler

Burcu Soysev hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu