Ayla Erduran kimdir

Ad Soyad: Ayla Erduran Doğum Tarihi: 22 Eylül 1934 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ayla Erduran kimdir, Ayla Erduran, 22 Eylül 1934 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Daha 4 yaşındayken keman çalmayı öğrenmiştir. İlk resitalini on yaşında, Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer eşliğinde Saray Sineması’nda verdi.

11 yaşında Niccolo Paganini‘nin konçertosunu çalarak Paris Konservatuvarı’na kabul edildi. 1946 yılında başladığı Paris Ulusal Konservatuvarında; Benedetti ve Benvenuti ile eğitim görerek keman bölümünden 1951 yılında mezun olmuştur. 1951 – 1955 yılları arasında ise ABD‘de Ivan Galamian ve Zino Francescatti ile özel olarak çalıştı.

1957 – 1958 yılları arasında Moskova Konservatuarında David Oistrakh ile çalıştı. 1957 yılında “Wieniawski” yarışmasında ilk altıya girerek ödül kazandı. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, Güney Amerika’da ve ABD, Kanada, Ortadoğu, Hindistan, Afrika, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye‘nin pek çok yerinde turneler yaptı.

Belçika Kraliçesi Elizabeth’in de izlediği Brüksel‘de Ulvi Cemal Erkin‘in keman konçertosunun ilk seslendirmesini 1958 yılında yaptı.

1963 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ortadoğu ve Anadolu’nun çeşitli köşelerinde konserler verdi.

1964 yılında Mithat Fenmen eşliğinde Londra‘da verdiği ilk resitalinde “Harriet Cohen-Olga Verney” ödülünü kazandı. 1965 yılında yine Londra‘da Albert Hall’da Rozhdestvensky ile Johannes Brahms‘ın keman konçertosunu seslendirdiği konser BBC tarafından naklen yayınlandı. Ayla Erduran’ın seslendirmeleri; Kanada, İsviçre, İngiltere, Almanya, Brezilya, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Irak, Hollanda ve ABD‘deki bir çok eyaletin radyolarında kayıtları bulunmaktadır.

1970 yılında Hollanda‘da Ludwig van Beethoven Ödülü’nü kazandı. 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

1973 yılından 1990’lara kadar İsviçre‘deki Conservatoire Populaire’de ve Lozan Konservatuvarı ustalık sınıfında öğretmenlik yaptı ve günümüzün pek çok ünlü sanatçısını yetiştirdi.

Ayla Erduran‘ın hayatı 2002 yılında Müzik yazarı Evin İlyasoğlu tarafından “Ayla’yı Dinler misiniz?” adıyla biyografik roman olarak kaleme alındı.

Ayla Erduran, “Archive Series” albüm dizisinde Antonio Stradivari‘nin 1710 yapımı “Nelson-ex, The Roederer” kemanıya 1720 yapımı “Guarnerius” yapımı bir keman kullanmaya başladı.

Ayla Erduran’a 2004 yılında 70 yaşındayken, “Hayalleriniz nedir ?” diye sorduklarında şu cevabı vermiştir:

Albümleri :
2004 – Ayla Erduran Plays Johannes Brahms
2004 – Ayla Erduran Plays Brahms (Piano Trios No. 2-3)
2004 – Ayla Erduran Plays With Mithat Fenmen
2004 – Ayla Erduran Plays J. S. Bach
2008 – Arşiv Serisi – 5

İlgili Makaleler

Ayla Erduran hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu