Aydın Boysan kimdir

Ad Soyad: Aydın Boysan Doğum Tarihi: 17 Haziran 1921 Nereli: İstanbul Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Aydın Boysan kimdir, Aydın Boysan, 17 Haziran 1921 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Aslen Rize‘lidir. Babası Esat Boysan Tekel’de muhasebeci, annesi Nevreste Hanım öğretmendi. Çocukluğu Samatya’da Narlıkapı Çıkmazı’nda geçti.

1939 yılında Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. 1945 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi, mimar olarak mezun oldu. 1999 yılına kadar 54 sene mimarlık yaptı. Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı.

1947 yılında Hakkari hükümet konağını yaptı.

61 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. Yazar olarak 41 tane kitap yasmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Mimarlık mesleğini icra ederken 1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi‘nde 15 yıl öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

1984-1993 yılları arasında on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

Aydın Boysan, 1949 yılından beri Suzan Hanım ile evlidir. Mimar olan Burak Boysan (d.1954) ile Dublaj Sanatçısı ve sinema oyuncusu Haldun Boysan (d.1958) oğludur.

İlgili Makaleler

Aydın Boysan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. herşeyi ile özel bir adam.Böyle adam gibi adama her zaman ihtiyaç var.47 adet kitap yazmak ,yayınlamakiçin yayın evi kurmak.İ nanılmazHerşeyiyle dolu üretken bir hayat yaşamak.İşte budur.teşekkürler…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu