Avni Özgürel kimdir

Ad Soyad: Avni Özgürel Doğum Tarihi: 1948 Nereli: Ankara Meslekler: , , Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Avni Özgürel kimdir, Mehmet Avni Özgürel, 1948 yılında Ankara’da doğmuştur. 1954 yılında Kurtuluş İlkokulu’nda tahsiline başladı. Kurtuluş Lisesi’nin orta kısmında Ortaokulu okudu. Liseyi de Ankara Gazi Lisesi’nde okumuş’da Ulus gazetesinde gazetecilik mesleğine başladı. Aynı zamanda da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi-Maliye Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı.

Kendisiyle aynı isimde olan dedesi Mehmet Avni Özgürel, Balkan Savaşları zamanında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş Denizli Tavas’a yerleşmiştir. Babasının adı Orhan, annesinin adı Münevver’dir. Gülay ve Şenol isminde 2 kız kardeşi vardır. Babası Orhan Özgürel, harita subaylığı yaptığı için Erzincan başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bebekliği ve çocukluğu geçmiştir.

Avni Özgürel, 1964-65 yıllarında gençliğinde özellikle Türk’na üye olduktan sonra siyaseten daha aktif olmuştur. Avni Özgürel, Türk Ocakları’na gidip gelirken öğretmenin teşviki ile Türk Hava Kurumu’nun açtığı kompozisyon yarışmasına katılır. Ve Türkiye birincisi olur. Özgürel’in o kompozisyonu UNESCO’ya gönderilir, orada da derece alır. Böyle olunca bir-iki gazete kendisiyle röportaj yapar. CHP’nin Ulus Gazetesi onlar arasındadır.

Milliyet, Akşam, Yeni İstanbul, Ayrıntılı Haber gazetelerinde ve Yankı Dergisi’nde gazetecilik yaptı. Gelişim Yayınları’nda çalıştı.

1981 senesinde TRT televizyonu için Bulgaristan Türklerinin içinde bulunduğu durumu yansıtan ilk film senaryosu olan Belene’yi kaleme aldı. Bu dizi filmin gördüğü ilgi dolayısıyla başkaca senaryo ve belgesel film metinleri de kaleme aldı.

Daha sonraki yıllarda Sabah gazetesi ve ardından Radikal gazetesinde özel haber müdürlüğü, Doğan Yayın Grubu bünyesinde Yeni Ufuk Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Halen Radikal gazetesinde yazar olarak çalışıyor.

Belgesel/dramatik film yazarlığını da sürdürmektedir. Gerek TRT gerekse Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen pek çok belgesel filmin yanı sıra, Zincirbozan ve Büyük Oyun adlı sinema filmlerinin senaryo yazarlığını yaptı.

Katıldığı ve yöneticiliğini yaptığı TV programları, panel ve konferanslarda tahlilleri kitleler tarafından ilgiyle izlenen bir aydın olarak tanınmaktadır.

Avni Özgürel, 2012 yılında gazeteci olarak Kandil’de PKK liderlerinden Murat Karayılan’la da röportaj yaptı.

Avni Özgürel, 1975 senesinde Ayfer Özgürel ile evlendi.

Avni Özgürel, 3 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Kitapları :
İşaret Taşları,
Din ve Cumhuriyet,
Osmanlı’ya Hasret Topraklar,
Ayrılıkçı Hareketler
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İktidar Oyunu
Portreler Galerisi – Küllenen İzler – 2
Portreler Galerisi – Küllenen İzler – 1
Hrant Dink Cinayeti (Yazarlar: Avni Özgürel, Etyen Mahçupyan, Mehmet Altan, Yasemin Çongar )

Avni Özgürel hakkında yapılan aramalar

Avni Özgürel, Avni Özgürel biyografi, Avni Özgürel hayatı, Avni Özgürel nereli, Avni Özgürel kimdir, Avni Özgürel eşi, Avni Özgürel kaç yaşında, Avni Özgürel fotoğrafları

İlgili Makaleler

Avni Özgürel hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Avni Özgürel EKONOMİ okumuş….Acaba TÜRKİYE ekonomisi hakkında
    düşünceleri nedir…?Neden Türkiye saman ve hayvan ithal etmektedir…?
    Dolar kuru ne olacaktır…?Türkiye’de kişi başına düşen borç hakkında bilgisi
    var mıdır…?Beni eşsiz birikimiyle aydınlatmasını rica eder,saygılarımı
    sunarım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu