Arzu Kaprol kimdir

Ad Soyad: Arzu Kaprol Doğum Tarihi: 1973 Nereli: Bursa Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Arzu Kaprol kimdir, Arzu Kaprol, 1973 yılında Bursa‘da doğmuştur. Babasının deri ticaret işi vardı. Kendisinden 12 yaş büyük abisi baba mesleğine devam ediyor. Anneannesi muhteşem bir terzi olan Arzu Kaprol’un annesinin Bursa‘da bir moda evi vardı. Bursa Namık Sozeri Lisesinden mezun oldu. Arzu Kaprol, 1988 yılında Şebnem Ferah ile Bursa’da kurduğu Volvox adlı rock grubunda klavye çalıyordu. Kısa sürede gruptan ayrıldı ve İstanbul’a Mimar Sinan Üniversitesi’nde moda tasarımı okumaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Moda Konfeksiyon bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Ardından couture eğitimi için Paris American Academy’de Perfectionnement programını tamamladı.

Arzu Kaprol, 1995 yılında kazandığı 5 bin “Avant-Garde Tasarımcı” Tasarımcı” ödülü ile moda dünyasında adını duyurdu. 1998 yılında kendi adını taşıyan markasını kurdu. 2007 yılında ilk mağazasını açan Arzu Kaprol, Türkiye’de Beymen Grubu ile yaptığı lisans anlaşmasıyla 2008 – 2012 yılları arasında perakende sektöründeki varlığını güçlendirdi.

2007 yılında Fashion TV ve 2011 yılında Elle Style Awards’tan “Yılın Moda Tasarımcısı” ödüllerini aldı.

Arzu Kaprol, 2011 yılında Paris Moda Haftası, Moda Federasyonu Resmi takviminde defileler yapmaya başladı ve Paris‘te ofisini açtı. 2015 yılında başlayan işbirlikleri kapsamında moda ve teknoloji birlikteliğinin gözler önüne serildiği, toplam 3 show sergiledi. Halen Paris’te bir showroom’u bulunan Kaprol’un tasarımları Türkiye‘de sekiz mağazada satışta.

Arzu Kaprol hazır giyim ve Atelier koleksiyonlarıyla uluslararası düzeyde tanınmaya devam eden marka, Londra‘da Harrods, Paris‘te Montaigne Market, New York‘ta Bergdorf Goodman başta olmak üzere yurtdışında 13 ülkede bulunan geniş satış ağıyla dünyadaki moda tutkunlarıyla buluşuyor. Atelier Koleksiyonu ise Meg Ryan, Milla Jovovich, Kelly Rowland ve Gisele Bündchen gibi dünyaca ünlü isimlerin tercihi oldu.

Türkiye’nin ilk hologram defilesi Mayıs 2015 yılında, multi-disipliner bir yaklaşımla; tasarım, müzik, dans ve teknolojinin birleştiği Dijital Senfoni Mart 2016 yılında ve Türkiye’nin ilk dijital couture show’u Haziran 2016 yılında ulusal ve uluslararası platformlarda sunuldu. Yurt dışında iki ana distribütör ile çalışıyor. İspanya ve Hong Kong genelinde 28 mağazada Arzu Kaprol markalı ürünler satılıyor.

2015 yılında, Arzu Kaprol tarafından yaratılan, akıllı giyimin ilk prototiplerinden biri olan; klima değişikliklerine göre fonksiyon değiştiren “Akıllı Ceket” ise yine sektörün öncü hareketleri arasında yerini aldı.

Tasarımı kıyafet mimarlığı olarak tanımlayan Arzu Kaprol, modern ve eşsiz bir tasarım diliyle ve kendisiyle özdeşleşen detaylarda büyüyen özgün işçilikle, zamansız kıyafet ve aksesuarlar yaratarak geleceğin moda kültürüne göndermeler yapıyor.

Arzu Kaprol ayrıca Çelebi Hava Servisi, İGDAŞ, İDO, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Formula 1 gibi farklı sektörlerden firmaların üniformalarını, personel kıyafetlerini yapıyor.

Arzu Kaprol 1998 yılında Cem Kaprol ile evlendi. 8 Mayıs 2015 tarihinde tek celsede boşandı. Doruk ve Derin (d. 2004) adlarında ikiz çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Arzu Kaprol hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu