Amiral Bristol kimdir

Ad Soyad: Amiral Bristol Doğum Tarihi: 19 Nisan 1868 Nereli: ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: 13 Mayıs 1939 Burcu:

Amiral Bristol kimdir, 1919-1927 arasındaki kritik geçiş döneminde ABD ile Türkiye (Osmanlı Devleti – Ankara TBMM hükümetleri – Türkiye) arasındaki ilişkilerde ülkesini Yüksek Komiser (High Commissioner) sıfatıyla temsil görevini üstlenmiştir.

Amiral Bristol, 17 Nisan 1868 tarihinde Glassboro, New Jersey, ABD‘de doğmuştur. Tam adı Mark Lambert Bristol’dur. ABD Deniz Kuvvetleri Akademisinden (United States Naval Academy) 1887 yılında mezun odu.

Amiral Bristol, 21 Nisan 1898 – 13 Ağustos 1898 tarihleri arasında Amerikan-İspanyol Savaşı sırasında USS Texas gemisinde görev yaptı ve Santiago de Cuba Savaşı’na katıldı. 1901-1903 yılları arasında ABD Kuzey Atlantik Filosu başkomutanının yaverliği görevini yerine getirdi. I. Dünya Savaşı‘nda USS Oklahoma (BB-37) savaş gemisinin komutanlığını yaptı.

1919-1927 yıllarında önce Osmanlı Devleti ve Ankara‘daki TBMM hükümetleri nezdinde, Cumhuriyet’in ilanından sonra da Türkiye Cumhuriyeti nezdinde, ABD Yüksek Komiseri sıfatıyla büyükelçilik vazifesinde bulundu. Önyargılardan arınmış ve ciddi kişiliği ve yaklaşımı çevresinde takdir toplamış, titizlikle muhafaza ettiği yazışmaları ve topladığı diğer dokümanlar görev yürüttüğü kritik dönemin tarihinin yazılmasında önemli katkı sağlamıştır. ABD Kongre Kütüphanesi’ne devrettiği Bristol Belgeleri (Bristol Papers) bu nedenle Osmanlı Devleti son yılları ve Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarına ışık tutan bir kaynak kabul edilir.

1919‘da İzmir‘in işgalinin ardından bölgenin durumu hakkında rapor yazmak üzere İngiliz, İtalyan ve Amerikalılardan oluşan heyete başkanlık etti.

İzmir‘in işgali dünya kamuoyunda büyük bir yankı ve kınamaya sebep olunca; olayın sorumlusu durumunda olan itilaf devletleri hem kamuoyunu yatıştırmak hem de İzmir bölgesindeki durumdan haberdar olabilmek için bölgeye Amerikalı Amiral Bristol önderliğinde bir ekip göndermişlerdir. Aynı zamanda Osmanlı Devleti de Yunanlıların İzmir‘i işgal ettikten sonra katliamları dünyaya duyurmak için, Türklerin haklı olduğunu göstermek için, bölgeye bir heyetin gönderilmesini istemiştir. Amerikalı Amiral Bristol önderliğinde İngiliz, Fransız ve İtalyan generallerden oluşan bir heyet bölgeye giderek 11 Ekim 1919 tarihinde bir rapor yayımladılar. Bu rapora Amiral Bristol Raporu denilmektedir.

1927 yılında ABD Asya Filosunun komutanlığına getirildi.

Amiral Bristol, 13 Mayıs 1939 tarihinde Washington DC, ABD‘de 71 yaşında ölmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri Donanmasının iki faal gemisine “Bristol” adı verilmiştir. Ayrıca, İstanbul‘da 1920’de kuruluşuna büyük katkıda bulunduğu Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne bağlı hemşirelik okulu olan Amiral Bristol Hemşirelik Okulu da ismini Türkiye‘de de yaşatmaktadır.

Amiral Bristol hakkında yapılan aramalar

Amiral Bristol, Amiral Bristol biyografi, Amiral Bristol hayatı, Amiral Bristol nereli, Amiral Bristol kimdir, Amiral Bristol eşi, Amiral Bristol kaç yaşında, Amiral Bristol fotoğrafları

İlgili Makaleler

Amiral Bristol hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu