Ali Galip bey kimdir

Ad Soyad: Ali Galip bey Doğum Tarihi: 1871 Nereli: Kayseri Meslekler: , Ölüm Tarihi: 1932 Burcu:

Ali Galip bey kimdir, Ali Galip bey, 1871 yılında Kayserili Feyzioğlularından Emin Bey’in oğlu olarak Kayseri‘de doğmuştur. 1 Mart 1895 tarihinde Harp Okulunu, 12 Ocak 1897 tarihinde Harp Akademisini bitirdikten sonra Süvari Kurmay Yüzbaşı olarak orduya katıldı.

2 Mart 24 Eylül 1901 tarihinde binbaşı ve 5 Temmuz 1908 tarihinde yarbaylığa yükselmiştir. Yarbay rütbesinde iken alay komutanlığı görevini yaparken ordudan ayrılmıştır. 1908 yılında II. Meşrutiyet‘in ilanından sonra kendisinden küçük rütbeli subayların “Gizli Cemiyet”te önemli rol almalarını hazmedemedi ve o yüzden de İttihat ve Terakki fırkası yönetimiyle arası açıldı, Neticede ordudan istifa etti.

Sonrasında 5 Nisan 1912 tarihinde Kayseri’den bağımsız milletvekili seçilmişse de bu meclis kısa ömürlü olduğu için milletvekilliği 23 Temmuz 1912 tarihinde sona ermiştir. Mondros Mütarekesi‘nin imzalanmasından sonra 4 Mart 1919 tarihinde Sadrazam olan Damat Ferid Paşa, İttihatçı valileri görevden almaya başladığında, Elazığ Valisi Ali Seydi Bey’i görevden alarak yerine Mayıs ayı başında Merkezi Elazığ olan Harput Valiliği’ne Ali Galip’i atamıştır. Ali Galip bu süreçte Milli Mücadele aleyhinde faaliyetlerin içerisinde yer aldı.

Sivas Kongresi‘ni dağıtmak ve başındakileri yakalayıp İstanbul’a göndermek üzere Sivas Vali ve Kumandanlığı’na verildi. Fakat bu görevi yerine getirmeyi başaramadı ve Halep’e kaçtı. Bu olay daha sonra Ali Galip Olayı olarak anıldı.

Lozan Antlaşması‘ndan sonra, Adapazarı’nda 1 nolu Askeri Mahkeme’de yargılanıp beraat ettiği halde, Başvekil Rauf Bey’in isteğiyle “150’likler” listesine alınarak Romanya‘ya gönderildi. Sürgünde iken 1932 yılında vefat etti.

Ali Galip bey, 12 Eylül 1901’de Yıldız Sarayı’nda Fehime Sultan ile evlendi. Çift, Sultan Abdülhamit II‘in düğün hediyesi olan yalıda yaşadı. Bu evlilik, 1908’de boşanma ile sonlandı.

Ali Galip bey, 1932 yılında Romanya‘da ölmüştür.

Ali Galip bey hakkında yapılan aramalar

Ali Galip bey, Ali Galip bey biyografi, Ali Galip bey hayatı, Ali Galip bey nereli, Ali Galip bey kimdir, Ali Galip bey eşi, Ali Galip bey kaç yaşında, Ali Galip bey fotoğrafları

İlgili Makaleler

Ali Galip bey hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu