Algan Hacaloğlu kimdir

Ad Soyad: Algan Hacaloğlu Doğum Tarihi: 10 Nisan 1940 Nereli: Rize Meslekler:

Algan Hacaloğlu kimdir, Algan Hacaloğlu, 10 Nisan 1940 tarihinde Rize‘nin Fındıklı ilçesinde doğmuştur. Baba adı Abdullah Ragıp, anne adı Naime’dir. Robert Koleji ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını inşaat mühendisliği alanında ABD, Carnegie-Mellon Üniversitesi‘nde, işletme ekonomisi alanında da Pittsburgh Üniversitesi‘nde tamamladı.

Algan Hacaloğlu, DPT‘de İktisadi Planlama Uzmanı, Daire Başkanı, Müsteşarlık Müşaviri ve Yüksek Planlama Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde özel sektörde “Yurtdışı İşler Genel Koordinatörü” olarak çalıştı.

Türk Tarih Kurumu ile Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) kurucu üyeliklerinde bulundu.

Sosyal demokrat Halkçı Parti (SHP) Kurucu Üyeliği, 19, 20, 22, 23. Dönem İstanbul milletvekilliği ve İnsan Hakları’ndan sorumlu Devlet Bakanlığı vazifelerinde bulundu.

Algan Hacaloğlu, 20 ve 22. Dönem milletvekilliği sırasında AGİT Parlamentosu, TürkiyeAB KPK’nın Üyesi oldu. 23. Dönem’de Türkiye-AB KPK Üyeliğine yeniden seçildi.

Algan Hacaloğlu, evlidir. 2 çocuğu vardır.

22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde CHP‘den İstanbul milletvekili seçildi.

Algan Hacaloğlu, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem genel seçimlerinde CHP‘den aday gösterilmedi.

Kitapları :
2018 – Siyasette Tutkuyla Yaşanan Yıllar.

İlgili Makaleler

Algan Hacaloğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu