Akihito kimdir

Ad Soyad: Akihito Doğum Tarihi: 23 Aralık 1933 Nereli: Japonya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Akihito kimdir, 7 Ocak 1989 tarihinde Japonya imparatoru oldu.

Akihito, 23 Aralık 1933 tarihinde Tokyo, Japonya‘da doğmuştur. Yamato hanedanından gelmektedir. Babası Japonya imparatoru Hirohito ve annesi Empress Kōjun’dur. Masahito Hitachi, Shigeko Higashikuni, Sachiko, Prenses Hisa, Kazuko, Prenses Taka, Atsuko, Prenses Yori, Takako, Prenses Suga, Shigeko, Prenses Teru adlarında kardeşleri vardır.

Akihito, 11 yaşında eliaht prenslerinin orduya katıldığı yaşa gelince, babası izin vermediği için bu geleneğe uymadı. İkinci Dünya Savaşından sonra Japonya, ABD kuvvetleri tarafından işgal halinde iken Gakuşuin Lisesine devam etti. Bir yandan da ABD‘li bir kadından dersler aldı. Tenis ve at sporlarının yanında, ileride makaleler yazacağı deniz biyolojisine çalıştı. Kaya balığı üzerinde yaptığı ihtiyolojik araştırmalarıyla tanındı.

II. Dünya Savaşından sonra Japon toplumunda birçok değişiklikle birlikte imparatorun yönetim yetkisi de kaldırıldı ve törenlerle sınırlandı.

1952 yılında veliaht prens ilan edildi. Siyasal bilimler öğrenimi görmek için Tokyo’daki Gakuşuin Üniversitesine girdi. 1953’te ilk defa yurt dışına çıkarak Londra‘da Kraliçe II. Elizabeth‘in taç giyme törenine katıldı.

1959 yılında zengin bir sanayicinin kızı olan Şoda Michiko ile evlenerek 1500 yıllık Japon imparatorluk sülalesinde halktan biriyle evlenen ilk kişi oldu. Şoda Michiko Katolik, kendisi Şinto dinine mensuptur.

18 Eylül 1988’de Japon imparatoru Hirohito’nun ağır hasta olduğu ilan edilince, kabinenin isteği üzerine 55 yaşında iken 22 Eylül 1988 günü imparator ilan edildi. Babası Hirohito‘nun 7 Ocak 1989‘da ölmesi üzerine imparatorluk tahtına çıktı.

Akihito, 1959 yılında Şoda Michiko ile evlendi. Naruhito (d. 23 Şubat 1960) oğlu, Fumihito Prens Akishino (d. 30 Kasım 1965) oğlu, Sayako Kuroda (d. 18 Nisan 1969) kızı olmak üzere 3 çocuğu vardır.

Akihito, 2016 yılının Temmuz ayında kalp ameliyatı oldu ve ayrıca prostat kanseri tanısı da konuldu.

İlgili Makaleler

Akihito hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu