Ahmet Taner Kışlalı kimdir

Ad Soyad: Ahmet Taner Kışlalı Doğum Tarihi: 10 Temmuz 1939 Nereli: Zile, Tokat Meslekler: Ölüm Tarihi: 21 Ekim 1999

Ahmet Taner Kışlalı kimdir, Ziraat Bankası veznedarı Hüsnü Bey ile ilkokul öğretmeni Lütfiye Hanım‘ın oğlu olan Ahmet Taner Kışlalı, 10 Temmuz 1939‘da Tokat‘ın Zile ilçesinde dünyaya geldi

Abileri Mehmet Ali ve Mahmut‘u İstanbul‘a, Galatasaray Lisesi‘ne gönderen ailesi, Ahmet Taner’in yanlarında kalması kararını almıştı. İlkokul’a annesinin sınıfında başlayıp bitiren Kışlalı, ortaokul eğitimi ise Kilis Ortaokulu’nda tamamladı.i okuyan Kışlalı, lisans eğitimi için Ankara‘ya gitti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine başlayan Kışlalı, aynı zamanda Yeni Gün Gazetesinde spor muhabirliği göreviyle işe girdi. Kısa sürede gazetenin yazı işleri müdürlüğüne terfi etti ve 19621963 yılları süresince görevini sürdürdü.

1967‘de Fransız bursu’yla girdiği Paris Hukuk Fakültesi‘nde doktorasını yaptı. Tez konusu “Modern Türkiye’de Siyasi Güçler.“di.

Doktorası sırasında Fransa‘da tanıştığı, kızları Dolunay ve Altınay‘ın anneleri Nilgün Kışlalı ile evlendi.

19681972 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi‘nde Siyaset Sosyolojisi alanında öğretim görevlisi olan Ahmet Taner Kışlalı, askerliği sebebiyle ayrıldığı görevine askerlik sonrası geri dönmedi.

19711977 arasında Yankı Dergisinin yayın yaşamında önemli rol aldı. Bu dönemde CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile tanıştı ve 1977 senesinde CHP milletvekili seçildi.

Aynı sene Altan Öymen‘nin arabasında, kendisine Kültür Bakanı olduğunu söylemesiyle Kültür Bakanlığı görevi başlamış oldu. Bülent Ecevit tarafından kurulan 42. Hükümet‘te ki Kültür Bakanlığı görevini 19781979 yıllarında tamamladı. Altan Öymen, O gün için sonradan şöyle diyor:

12 Eylül sonrasında Turgut Özal hükümeti’nin gelmesiyle üniversiteye dönen Kışlalı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi‘nde Siyaset Bilimi dersleri vermeye başladı. O sıralar geçirdiği trafik kazasında eşi Nilgün Kışlalı‘yı kaybetti.

1991 senesi sonlarında Cumhuriyet Gazetesinde ”Haftaya Bakış” köşesinde yazarlığa başladı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi derneklerin Anadolu‘daki toplantılarına konuşmacı olarak katıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Takvimler Nisan 1997‘yi gösterdiğinde Nilüfer Kışlalı ile ikinci evliliğini yaptı. 22 Eylül 1999‘da üçüncü kızı dünyaya geldi: Nilhan Nur.

21 Ekim 1999 Perşembe günü sabahı, Çayyolu Engürü Sitesi‘ndeki evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucle anlatıyor:

İlgili Makaleler

Ahmet Taner Kışlalı hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu