En Güncel Biyografi Sitesi, 30 Nisan 2017
Beğen 0

Hulusi Akar kimdir

 • Ad Soyad: Hulusi Akar
 • Doğum Tarihi: ?? ?? 1952
 • Nereli: Kayseri


 • Meslekler:
 • Ölüm Tarihi: --

Hulusi Akar kimdir, Hulusi Akar, 1952 yılında Kayseri‘de doğmuştur. Kara Harp Okulu‘nu 1972 yılında Piyade teğmen olarak bitirdi. 1973 yılında da İstanbul Tuzla’daki Piyade Okulundan mezun oldu. 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı.

1980 yılında girdiği Kara Harp Akademisi‘nden kurmay yüzbaşı olarak 1982 yılında mezun oldu.

7. Piyade Alayı’nda karargâh bölük komutanlığı yaptı. Daha sonra 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral olarak Kara Kuvvetleri Lojistidu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüttü. 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

Hulusi Akar, diyetisyen olan eşi Şule Akar İle evlidir ve bir oğlu, bir kızı vardır.

Hulusi Akar kimdir

Etiketler

Hulusi Akar kimdir biyografisi toplam 10.095 kez okundu. Bugün ise 40 kez okundu.

Yorumlar

 1. ömer aslan dedi ki:

  Sayın paşam yeni görevinizde Allah tan sağlık huzur barış getirmesi dileğimle başarılar dilerim. Ayrıca Kayserili olmanızdan da gurur duyuyorum.Allah yar ve yardımcınız olsun mutlu yaşayın

 2. Mujde Mürşide dedi ki:

  Paşam yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun.Bu ülkenin bir ferdi olarak,her Genelkurmay başkanları göreve geldiklerinde Natoda görev yapmışmıdır diye bakarım.(?)Sizin orada görevde bulunmayışınız” işte bu benim Genelkurmay başkanım” dedim.Bu cesaretle size, kutlama mesajı yazmaya karar verdim.Allah’ım yar ve yardımcınız olsun.Başarılı olacağınızdan da adım gibi eminim.Saygılarımı arz ediyor,başarılar diliyorum!…

 3. yunus ay dedi ki:

  analar böyle evlatlar yetiştir miştirki allah onlardan razı olsun paşam senin de yolun bahtın acık ve huzurla olsun .bu yolda sen le beraber tüm ekiplerine allah yar ve yardım çınız olsun allah a emanet saygılarım la .

Yorum Yaz